От ЦИК отказват да се явят в парламентарната комисия по електронно управление и информационни технологии и да отговорят на най-наболелите въпроси
“От ЦИК се крият и не желаят да отговорят на въпросите ни каква е готовността им да обезпечат провеждането на изборите във формата, приета в променения Изборен кодекс.”
Това обяви депутатът от „Продължаваме промяната“ – Калина Константинова от трибуната на Народното събрание, настоявайки депутатите да гласуват председателя на ЦИК Камелия Нейкова да бъде извикана на изслушване.
Тя поиска и това да стане преди разглеждането на ветото на президента върху промените в Изборния кодекс.
Предложението й бе отхвърлено, като при прегласуването стана ясно, че 99 от депутатите са гласували „за“ (“Български възход”, “Демократична България”, “Продължаваме промяната” и “Възраждане”), 90- против (ГЕРБ-СДС и ДПС), а 22-ма са се въздържали, сред които депутатите от БСП, заедно с няколко народни представители от ГЕРБ-СДС и ДПС.
Докато аргументираше желанието си за изслушването на Камелия Нейкова, Константинова обясни, че преди около две седмици след приемането на промените в Изборния кодекс, тя, в качеството си на председател на Комисията по електронното управление и информационните технологии изпратила молба за становище до ЦИК дали тя има техническата възможност да проведе изборите съгласно новите правила, отнасящи се до машинните бюлетини.
Подобно становище тя изпратила и до печатницата на БНБ, откъдето й отговорили, че защитената хартия, която е необходима за машинното гласуване, може да бъде осигурена в рамките на до 8 месеца. Това, по думите на Константинова, създава притеснение, че на едни евентуални предсрочни избори, в ЦИК ще разполагат само с хартиена бюлетина.
Освен това Константинова добави и че половината от народните представители от Правната комисия в парламента също поискали представители на ЦИК да отговорят на въпросите им, но отново молбата им не срещнала отклик.
„Ключово е да знаем каква е готовността на ЦИК да приведе в действие измененията по Изборния кодекс. Те не могат да се измъкнат от всички институционални формати, демонстрирайки нежеланието си да отговарят на въпросите ни“, подчерта Калина Константинова и припомни, че на общественото обсъждане в Комисията по електронно управление преди приемането на промените в Изборния кодекс представителите на ЦИК изразили силно негативното си становище по предложените изменения, предвиждащи провеждането на избори със смесен вот.
Предвид това припомняне на Калина Константинова дали изобщо е необходимо да се обяснява защо от ЦИК не желаят да се явят на изслушването в парламента? След като, когато му е било времето, никой не се е съобразил с тяхното мнение, то едва ли сега някой ще се стресне от отговорите им. Ще се получи затвърждаването на българската поговорка – „След дъжд – качулка“.