Сътрудничеството в енергетиката между България и Гърция ще бъде във фокуса на днешното посещение на президента Румен Радев в Атина. Българският държавен глава ще разговаря с колегата си Катерина Сакеларопулу и с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис.
При посещението на президента Румен Радев в Атина ще бъде подписан документ за сътрудничество между България и Гърция в проучването на възможността за изграждане на петролопровод от гръцкия град Александруполис до Бургас.
Темата беше обсъждана и при посещението на Катерина Сакеларопулу в София в началото на декември. Тогава президентът Румен Радев подчерта, че възобновяването на проекта е от значение за България и Гърция.
“Петролопровод от Александруполис към Бургас – това ще даде възможност за доставка на критично важната суровина не само за България, а и за Румъния, за Украйна, за другите страни от Черноморския басейн.”
По време на посещението в Атина двете държави ще подпишат и документ за сътрудничество при гарантирането на газовите доставки и съхраняването на синьо гориво.
Очаква се до една година да завърши строежа на терминала за втечнен газ в Александруполис, където страната ни участва като акционер с дял от 20%.
През декември 2022 г. Румен Радев и Катерина Сакеларопулу се срещнаха в София. На срещата Радев посочи, че в перспектива България има интерес от реализацията на проекта за създаване на петролопровод, който да свързва Александруполис с Бургас, за доставки на суров петрол, както и за участие в процеса на управление на някои от пристанищата, през които се осъществява преносът на енергийни ресурси.
За първи път въпросът за рестартиране на проекта, договорен преди 15 години между Русия, Гърция и България, но по-късно прекратен, беше повдигнат тази седмица от Росен Христов на среща на енергийните министри на балканските страни в Атина.
Трасето на петролопровода Бургас – Александруполис е предвидено да бъде с обща дължина 280 км, от които на територията на България да минават 155 км – през Камено, Бургас, Средец, Болярово, Елхово, Тополовград и Свиленград. Крайната точка на пресичане на българо-гръцката граница е между с. Генералово и с. Капитан Андреево. Първоначално общата стойност на българския дял от петролопровода се оценява на 227 млн. евро. Предвидено е петролопроводът да бъде с първоначален дебит от 35 млн. тона петрол годишно и с възможност за увеличаване до 50 млн. тона петрол на година.