Последният приет проект за тази година са промените в Закона за трудовата миграция, с които се облекчават възможностите за наемане на работа у нас на висококвалифицирани чужденци чрез т.нар. “синя карта”.
Предложените промени бяха внесени от Надежда Йорданова („Демократична България“) и група народни представители. Предложението бе прието със 122 гласа „за“, 34 бяха против, а 2-ма се въздържаха. Законопроектът цели улесняване на достъпа до пазара на труда в страната на висококвалифицирани специалисти – граждани на страни извън ЕС, в условията на динамични миграционни процеси, демографски предизвикателства и променен пазар на труда.
С промените се предлага по-привлекателна, гъвкава и ефективна система за привличане и устройване на висококвалифицирани кадри от трети държави, не само с висше образование, както и улеснена краткосрочна и дългосрочна мобилност, командироване и работа от разстояние на чуждестранни специалисти с разрешение за пребиваване и работа тип “Синя карта на Европейския съюз”, създаване на регистър на признатите работодатели.
Срещу тях се обявиха само “Възраждане” и ДПС.
От “Възраждане” заговориха за заплаха за националната сигурност заради отпадане на изискването кандидатстващите за работа чужденци да бъдат проверявани от ДАНС и МВР и подбиване на цената на труда на българските работници.
Парламентът не прие поисканото от ПГ на „Възраждане“ удължаване на срока за предложения между първо и второ четене на законопроекта.
От ДПС видяха повторение на казуса на компрометираното инвестиционно гражданство и замяна на “златните визи+ със “златни трудови книжки”.
А от “Продължаваме промяната” отговориха, че съпротивата срещу закона е съпротива срещу икономическия ни растеж.
Така приключи работата на този парламент – за тази година.
Депутатите излязоха във ваканция, след като приеха на първо четене промени в закона за трудовата миграция и трудовата мобилност.
Председателстващият парламента Росен Желязков (ГЕРБ-СДС) обяви, след последното гласуване по законопроекта, заседанието, седмичната програма и сесията за приключила и пожела на всички светли празници.
Миналата седмица депутатите решиха да съкратят ваканцията си по коледните и новогодишните празници от 24 декември 2022 г. до 2 януари 2023 г. включително. Според парламентарния правилник Народното събрание е във ваканция от 22 декември до 10 януари включително.