Министърът на финансите Росица Велкова отрече държавата да е заплашена от фалит. В интервю за БНТ тя отхвърли коментарите, последвали огласения вчера от самата нея доклад с предупреждения за бюджетния дефицит. Всички твърдения, че това означава опасност от фалит Велкова определи като извадени от контекста.
“Г-жа Велкова направи лоша услуга и на себе си, и на министерството като първо излезе с тези много гръмки твърдения, включително на пресконференцията, която даде за журналистите, а на следващия ден трябваше да ги върне назад и това по средата на една политическа кампания“.
Това каза в интервю за БНР макроикономистът от Експертния клуб по икономика и политика Стоян Панев.
“Според мен финансовата министърка се отрече от доста крайните заключения, които можехме да намерим в този доклад – от твърденията за заема от Международния валутен фонд, с разпада на валутния борд, промяна на курса лев-евро и т.н. Тези неща, наистина изглеждаха малко не на място в това, което изтече в публичното пространство“, каза още.
По думите му финансовата министърка обаче не се е отказала от заключението си за проблемите във фиска, които всъщност не са нови.
“Това, което го има в този доклад, беше изнесено съвсем официално от Министерството на финансите миналата година август месец и беше по-скоро прогноза, която сега изглежда е започнало да се изпълнява с намаляването на приходите от ДДС“, посочи той.
Според него дискусията е била изхвърлена от експертността си, от конкретиката на проблемите на фиска и е влязла директно в сферата на политиката.
“Първо, заради много острите твърдения в деня на излизането на тази информация, включително и на пресконференцията, и тяхното връщане назад на следващия ден ни поставя в ситуация, в която имаме абсолютно политически разговор“, заяви икономистът.
Бюджетният дефицит…
“Целта е постигането на дефицит под 3%. Трябва да се борим дори за балансиран бюджет, което е нещо важно и е хубаво да се прави всяка година, но очевидно е трудно в години, в които имаме висока инфлация. Защото основният начин, по който нашата държава подпомага гражданите си по време на инфлационен период е чрез увеличаване на доходите“, посочва още експертът.
Според него, който и да прави бюджета е поставен пред един много тежък избор – да остави пенсионерите да обеднеят с около 20% за една година или да ги компенсира с увеличение на пенсиите, но това да доведе бюджета до по-голям дефицит.
“Аз съм противник на дефицитите, но да има една-две години по-голям дефицит не е краят на света и със сигурност няма да доведе до търсене на заеми от МВФ”, каза още Стоян Панев.