Две трети от българите подкрепят развитието на ядрената енергетика в България. Най-важното за повечето от тях е безопасността на атомните централи. Това сочат данните от социологическо проучване на „Тренд“.
Изследването показва, че се очаква сериозен недостиг на електрическа енергия в региона, обясни пред БНР Ангелин Цачев, изпълнителен директор на Електроенергийния системен оператор.
“Потреблението в целия регион ще расте, предвид развитието на електромобилността и производството на зелен водород с цел декарбонизация на процеси в икономиката. Този недостиг може да се компенсира само чрез развитие на ВЕИ системи за съхранение и производство от ядрени централи”, обясни той.
Има условия за изграждане на такива централи в региона, отбеляза Цачев.
“Четири държави в него имат ядрени централи в момента. България има две лицензирани ядрени площадки. Имаме уникален шанс за развитие на този сектор”, допълни той.
Визията за развитие на електроенергийния сектор стъпва на такова моделиране, посочи Ива Петрова, заместник-министър на енергетиката.
“Трябва да я доразвием в енергийна стратегия. Това, което предстои, е да се изчистят прогнозите за развитие на търсенето. Всички документи показват очаквания за ръст на търсенето. Сградният фонд също е един голям консуматор“, разясни тя.
Цачев цитира изследване на ЕК, според което в България до 2030 г. ще има около 200 хиляди електромобила.
“Потребената от тях електрическа енергия ще бъде от порядъка на 600-700 хиляди мечаватчаса. До 2040 г. се очакват 2 милиона електромобила”, посочи той.
Ива Петрова каза, че средата на годината е индикативен график, за да бъдат одобрени плановете.
“Зад тях стои немалък ресурс. Те гарантират подготовката за справедлив преход на въглищните региони”, допълни тя.