Младите учители до 35 годишна възраст в България са само 15,2 на сто, а над 70% от тях не издържат в образователната система още през първата година, алармират от Синдикат “Образование” към КТ “Подкрепа”. 54 години е средната възраст на българските педагози. Тя ес 10 години над средната възраст на колегите им в Европа. У нас едва 6.5% от учителите са до 29 г, като тези данни са устойчиви за последните 5 години.
“Статутът на учителите и заплащането, огромната бумащина в системата, доверието и подкрепата към младите учители – дефицитът от наставничество, липсата на партниране от страна на родители – това са първите неща, които много сериозно отблъскват младите учители”, заяви пред БНР председателят на синдиката Юлиян Петров.
Недостигът на млади учители в София и някои големи градове е безспорен, а в по-малките населени места заради бруталната безработица този недостиг е по-малко осезаем.
Възможните решения на проблема са повишаване на финансовия и обществения рейтинг и статута на младите учители, подобряване на общественото доверие и оптимизиране на институционалната подкрепа за младите в образователната система, нулева толерантност към родители, които не партнират на образователните институции”, посочи Петров.