По време на вечеря на четири очи в президентския дворец в Париж на 28 юли френският президент Еманюел Макрон е призовал престолонаследника на Саудитска Арабия принц Мохамед бин Салман да помогне на Европа да се еманципира от руския петрол и газ. По време на срещата Макрон е "подчертал колко е важно да продължи координацията с Рияд за диверсифициране на енергийните доставки за европейските държави", пише в официалното изявление, публикувано от офиса на президента на 29 юли.
От руската инвазия в Украйна Европейският съюз търси отчаяно алтернативи на руското черно злато и синьо гориво, а Макрон се обърна с призиви към ръководителите на държавите производителки на петрол да окажат помощ. Неотдавна той прие лидера на Обединените арабски емирства, който бе на държавна визита в Париж, и говори с иранския си колега по телефона.
Преди срещата с принц Мохамед официален представител от офиса на френския президент заяви, че Макрон смята да изложи очакванията си за изхода от предстоящото съвещание на ОПЕК, като поиска от картела да увеличи добива, за да помогне за снижение на петролните котировки. Незабавни изявления или поети ангажименти по въпроса обаче не се очакват.
Преди вечерята в Париж старши представител на американската аминистрация споделил във Вашингтон, че е оптимистично настроен за положителен развой от срещата на ОПЕК на 3 август и че Саудитска Арабия е склонна да качи производството. Той не бил уведомен за каквато и да било координирана акция между Белия дом и Елисейския дворец, но смята, че е в интерес на всички да се увеличи добива на черно злато, за да се понижат цените.
Парижката вечеря обаче предизвика противоречиви чувства във Франция, където две неправителствени организации са подадоли оплаквания на 28 юли с обвинения за участието на принца в убийството на коментатора на "Уошингтън поуст" Джамал Кашоги през 2018-а. Бившият репортер на ООН за убийствата без съд и присъда и настоящ генерален секретар на "Амнести интърнешънъл" – Агнес Каламар – е порицала Макрон, че е приел принц Мохамед. Това е първата европейска обиколка на саудитския престолонасрледник след убийството на журналиста.
Сътрудник на Макрон обаче отхвърля критиките и уверява, че френският президент е твърд защитник на човешките права и на отговорността за нарушаването им, но че е било важно да разговаря с лидера на Саудитска Арабия, за да се опита да разреши регионалната криза.
Преди десетина дни и американският президент Джо Байдън прежали човешките права и пътува до Рияд за среща с принц Мохамед – сериозен обрат в тона на американския лидер, който по време на предизборната си кампания обеща да превърне кралството в глобален "парий".
През юни Макрон бе уловен от камера как информира Байдън на срещата на върха на Г-7, че лидерът на ОАЕ – шейх Мохамед бин Зайед – му е казал, че Абу Даби е на максималния си капацитет за добив на черно злато и че единствено Саудитска Арабия може да увеличи още малко производството. Впоследствие министърът на енергетиката на Емирствата – Сухаил ал Мазруи – пояснил, че става въпрос за договорените квоти с другите членове на ОПЕК, но неизвестността остава.
Макрон укрепи връзките на Франция с държавите от Персийския залив, особено в сферата на отбраната, в условията на непрекъснати атаки на бойците хути в Йемен срещу енергийната инфраструктура на ОАЕ и Судитска Арабия. Рияд и Париж имат връзки и в културния сектор – Франция участва в развитието на историческия саудитски регион Ал Ула, който принц Мохамед иска да превърне в световна туристическа дестинация. Саудитска Арабия е била и най-големият клиент на Франция за покупка на оръжия през 2020-а. Макрон пък е първият водещ западен лидер, посетил Рияд след убийството на Кашоги през 2021-а.
Суровият петрол е поскъпнал с над 30% от началото на годината и в следобените часове на 29 юли фючърсните контракти на сорт "Брент" с доставка през септември се търгуваха за 109.20 щ. долара за барел, а на американския лек суров петрол WTI – за 98.30 долара за барел.