Министерството на отбраната, в съответствие на решението на парламента, ще подготви своето домашно, като нашето предложение ще бъде крайно консервативно. Това заяви служебният министър на отбраната Димитър Стоянов пред журналисти в кулоарите на парламента по повод приетия от парламента проект на решение за оказване на военна и военно-техническа подкрепа на Украйна и укрепване на отбранителните способности на България.
Той присъства на дебата, но напусна пленарната зала преди самото гласуване.
"Тази консервативност произхожда от член 9 на Конституцията, където ясно е записано, че въоръжените сили са гарант на сигурността, териториалната цялост и суверенитета и от член 3 на Вашингтонски договор, където изрично е записано, че всяка страна трябва да поддържа собствен отбранителен потенциал", обясни министър Стоянов.
На въпрос какво въоръжение може страната ни да предостави на Украйна, министърът каза, че в конкретика може да се влезе след като бъде направен съответният анализ.
На уточняващо питане за даване на системи за противовъздушна охрана, министърът отговори следното: „Нееднократно съм повтарял, че тежко въоръжение, каквото са комплексите С-300, С-125 и останалите наши зенитно-ракетни комплекси, както и самолети СУ-25 и МиГ-29, няма как да бъдат дадени в този момент“.
За да бъдат дадени, трябва преди това да дойдат заместващи платформи, подчерта Стоянов.
"Като говорим за старо руско въоръжение, необходимо е да се отчита останалите страни каква техника получават в замяна. Тя не е по-нова, но все пак е западна и е съвместима с техниката на страните членки на НАТО", коментира също военният министър.
"Ние имаме излишна техника, която е обявена за продан", каза Стоянов и даде пример с вертолет Ми-24, като уточни обаче, че такъв не е бил поискан от украинската страна.
"Досега нормативната база, която съществува, е ясна и категорична – освобождаването от техника става чрез разпродажба на търгове", поясни също Стоянов.