За втори пореден ден у нас e регистриран рекорден брой новозаразени с коронавирус – 11 181, с 1185 повече от понеделник. Расте и процентът на положителните проби – те са 24,3 на сто от направените близо 46 хиляди теста, показват актуализираните данни на Единния информационен портал към полунощ.
Броят на хората с активна инфекция в момента също е рекорден – над 170 хиляди.
В болница са постъпили още 660 пациенти с Covid-19, общият брой на хоспитализираните е5 259, 554-ма са в интензивни отделения.
91 души са починали през последното денонощие, 92% от тях не са били ваксинирани.
1756 са отчетени като излекувани.
Най-много са новозаразените в София-град – 3320. Следват областите Пловдив (1348) и Бургас (878).
Почти 19 хиляди дози ваксина са поставени във вторник, над 14 хиляди от тях са бустерни. Хората със завършен ваксинационен цикъл са над 1 милион и 967 хиляди, а бустерна доза имат малко над 527 хиляди души.
Според Националната информационна система медицинските служители, при които е потвърден новият коронавирус у нас, са общо 19 085. Нови 128 случая са регистрирани през последните 24 часа
Омикрон ще натовари доболничната помощ
„Напълно е възможно, и такова е очакването, вариантът Омикрон да направи така, че по-малко хора да влизат в болниците – така ще се натовари по-скоро доболничната помощ. Отварят се много COVID кабинети в клиниките. Там се обръща внимание както на активните случаи, така и на пациенти с постковид синдром”, обясни пред Nova бившият шеф на спешната болница „Н. И. Пирогов” доц. Спас Спасков.
„Ваксинацията, за съжаление, много прилича на застраховките”, заяви доцентът и обясни:
„Единствените застраховки, при които имаме широко покритие – това са задължителните – застраховка „Гражданска отговорност”. За различни бедствия – наводнения, пожари и пр., всеки си казва „Мен няма да ме стигне, а ако се случи – държавата ще ми помогне”.
Броят на положителните тестове в училищата за месец е скочил 10 пъти
Основният фактор за допълнителните почивни дни между сроковете са сигналите, които се получават, че учениците са уморени и имат нужда от почивка, заедно с учителите, обясни министърът на образованието акад. Николай Денков.
„Моите съображения са свързани изключително с учениците и учителите. Здравните мерки се вземат от Здравното министерство. Ако то реши, че трябва да затвори училищата по-рано – ще го направи. Това е тяхно право, за да запазят здравето”, уточни той.
Акад. Денков посочи, че ситуацията със заразените ученици е много пъстра. Затова се акцентира на локалния подход. „Средно за страната карантинираните учители са 3,6%. В Благоевград са 8,5%, а в Търговище – 1,08%. Разликата е осем пъти. При карантинираните ученици – средно за страната процентът е 2,58. В Бургас са почти 5%. В Търговище са 0,5%”, каза министърът.
Той обяви, че учениците могат да бъдат оформени в електронна среда, при настоящата ситуация. Няма заповед да бъдат изпитвани присъствено, а досега това било само препоръка. „Тази препоръка беше при спадането на вълната. При положение, че в момента вървим в друга посока – тя вече не е съвсем адекватна, защото създава друго напрежение”, заяви акад. Денков. В момента онлайн учат около 15% от учениците.