Търговците игнорират риска от по-висок от очаквания максимален лихвен процент в Съединените щати, предупреждава „Ситигруп“. Което би предизвикало масови продажби както на облигации, така и на акции.
Банковите анализатори обръщат внимание, че борсовите индекси от Америка до Европа и от Хонконг до Южна Корея са надценени и би трябвало да поевтинеят през следващите три до четири месеца, а зелените пари ще поскъпват успоредно с очакванията за нови лихвени увеличения. По оценка на „Ситигруп“, справедливата оценка на американския борсов индекс S&P 500 трябва да е под 3500 пункта – с около 15% по-ниска от сегашните равнища – и той ще слезе до тях до края на 2023-а. А индексът Hang Seng се очаква да заличи тазгодишните си печалби и да продължи да пада.
Пазарните експерти посочват, че за да има ръст на борсовите котировки, американският долар трябва да поевтинее с още 10% от сегашните си равнища – трудно изпълнима цел, ако Федералният резерв продължи да качва лихвите по начин, който пазарът не очаква. И най-благоразумната стратегия при такива обстоятелства е да продължат продажбите на акции при всеки пазарен подем.
„Ситигруп“ твърди, че един от рисковете, които глобалните пазари все още не са вкарали в цените, е щатските лихви да се повишат до 6 процента.
Въпреки че търговците на облигации реагираха на множеството коментари от представители на Федералния резерв за лихвени увеличения, те са отчели в котировките само малко над 5% до края на годината – колкото е официалната прогноза. Инвеститорите пък все още се обзалагат, че рецесия в Съединените щати ще принуди американските централни банкери да започнат да свалят лихвите до края на 2023-а.
„Ситигруп“ е оптимист за пазара на облигации, но анализаторите смятат, че е преждевременно да се купуват американски ДЦК преди доходността на десетгодишния дълг да се върне отново над 4.25 процента. (Бел. Ред. – Търговията на 6 февруари приключи на 3.63 процента). Банкерите очакват ускоряване на затягането на паричната дисциплина, което ще засили долара и ще подбие цените на активите на развиващите се пазари. Допълнителен натиск ще има върху китайските ценни книжа заради засилването на геополитическия риск.