Генералният секретар на ОПЕК – Хайтам ал-Гайс – призова държавите да инвестират много повече в петрол, за да задоволят бъдещите енергийни нужди на населението на планетата и заяви, че климатичните политики трябва да са по “балансирани и справедливи”.
“Задължително е всички страни, участващи в продължаващите обсъждания на климата, да спрат за момент и да погледнат голямата картина”, подчерта Ал-Гайс в изказването си на енергийна конференция в Кайро на 12 февруари. Той допълни, че страните “трябва да работят за енергиен преход, който е дисциплиниран, равнопоставен и помага за гарантиране на енергийната сигурност на всички”.
Коментарите на шефа на ОПЕК се появяват в условията на острия завой на някои западни правителства и компании към зелена енерги и отказ от изкопаеми горива. Цените на суровия петрол, природния газ и въглищата скочиха след руското нахлуване в Украйна на 24 февруари 2022-а и изведоха енергийната сигурност на първо място в дневния ред на мнозинството световни лидери.
В речта си на годишното обръщение към нацията на 7 февруари американският президент Джо Байдън каза, че “Съадинените щати ще се нуждаят от петрол поне още едно десетилетие”. В Европа “Шел” възнамерява да спре да качва разходите за възобновяеми енергийни източници, а “Бритиш петролиъм” забавя планираните редукции на производството на черно злато и природен газ.
Ал-Гайс посочва, че петролният бранш е “изтормозен от няколко години на хроничен недостиг на инвестиции”. И ще му трябват по 500 млрд. щ. долара средно на година до 2045-а.
Обединените арабски емирства, които ще са домакин на срещата на върха за климата COP28 в края на 2023-а ще “послужат като свежа възможност за проучване на равнопоставени, устойчиви и консенсусни решения за промяната на климата”, посочва още генералният секретар на ОПЕК, който е бивш представител на Кувейт в картела.
ОАЕ, които също са част от ОПЕК, са определили Султан Ал Джабер – шефа на националната петролна и газова компания Adnoc, за председател на климатичния форум, което буди известни противоречия. Позицията на Ал Джабер е, че производителите на въглеводороди трябва да бъдат в челните редици на климатичните преговори, ако светът ще прави преход към по-чиста енергия, като същевременно гарантират, че цените на горивата ще останат приемливи.
Ал Гайс посочва за пореден път, че ОПЕК и партньорите на организацията от 23-членния алианс ОПЕК+, ръководен от Саудитска Арабия и Русия, са решени да поддържат стабилността на петролния пазар. Рияд и другите членове на картела едва ли ще отговорят на обявеното на 10 февруари намерение на Москва за орязване на доставките с 500 хил. барела дневно през март в отговор на западните санкции. Въпреки че подобно решение се очакваше отдавна, черното злато поскъпна.
Петролът сорт “Брент” приключи седмицата с печалба от 8.1% и “затвори” на 86.90 щ. долара за барел на фючърсните контракти с доставка през април. В сутрешните часове на 13 февруари котировките на горивото паднаха до 85.56 долара за барел.