Индикатор за обмен на руски петрол може да се появи през 2023 г., каза Максим Шасколски, ръководител на Федералната антимонополна служба (FAS) на Русия пред репортери в кулоарите на форума Russian Energy Week.
„Следващата година“, обяви той, отговаряйки на въпрос по темата.
По-рано Bloomberg съобщи, че Русия отново се е върнала към идеята за създаване на собствен референтен сорт петрол, за да може да го продава на националната борса. Според агенцията ключови руски министерства, местни производители на петрол и Банката на Русия планират да започнат търговията с петрол на националната платформа през октомври, а до март – юли следващата година да достигнат обеми, достатъчни за създаване на бенчмарк. Международният форум „Руска енергийна седмица“ е една от ключовите площадки за обсъждане на съвременните тенденции в развитието на съвременния горивно-енергиен комплекс.
Днес светът е силно зависим от нефта като източник на енергия, смазочни материали, гориво, бои, лекарства и много синтетични материали. Широко разпространената употреба на нефт създава сериозни проблеми на околната среда – големите количества изгорели газове причиняват повечето от замърсяването на въздуха в индустриализираните страни, а петната от разлят нефт от танкери и морски сондажи замърсяват океани и брегови линии. Това е цената, която човечеството плаща за своето икономическо развитие.
Петролът е обект на търговия по световните борси, като цените там играят значителна роля при ценообразуването на стоките, произвеждани от нефт. Поради постоянната нужда в съвременния свят нефтът често е наричан „черно злато“.
Сортове петрол, с които се търгува:
- Сорт Urals, който се добива в Русия;
- Сорт Brent, който е основната търгувана суровина.