Години наред граждани и организации се оплакват от некачествените ремонти в София, които – освен трагедия за живеещите в столицата – са и неизчерпаем извор за шеги и подигравки. Това, разбира се, не се отнася само за София, но в случая точно тя е примера, защото Европейската прокуратура вече “рови” около легендарния ремонт на ул. “Граф Игнатиев”. Включително и около качеството на проверката, образувана от МРРБ покрай скандала.
Регионалният министър Иван Шишков обясни в телевизионно интервю във вторник (28 февруари), че проверката на европейските прокурори е започнала преди месец и половина. И че те са изискали документацията по проверката на министерството, свързана с изплащането на европейските средства на Столична община, въпреки че част от ремонт не е качествен. Като пример регионалният министър посочи
кръстовището с ул. “Иван Шишман”,
където има пропадания на различни места.
Европейската прокуратура ще установи начина, по който са изразходвани и ще бъдат изразходвани европейските средства – как е извършен ремонтът и дали са спазени всички правила. Злополучните софийски ремонти стигнаха и до Брюксел, като този на улица “Граф Игнатиев” е най-фрапиращият случай.
Той започна на 7 май 2018 г. и продължи до края на май 2019 г., като повече от година улицата бе блокирана от строителни заграждения и движението по нея бе преустановено. Това се случи, защото заради некачествената работа се наложи няколко пъти да бъдат правени
“ремонти на ремонтите”.
Още в самото начало на ремонтните дейности, граждани разпространиха снимки на бетонирани дървета по “Графа”. Дори в някакъв момент за провала на проекта бяха обвинени работниците.
Когато се разшумя сериозно заради гафовете, като изкупителна жертва падна заместник-кметската глава на Евгени Крусев. Той беше обвинен в длъжностно престъпление – че е облагодетелствал фирмата изпълнител на ремонта “Джи Пи Груп” АД за сметка на Столична община, но Върховният касационен съд (ВКС) го оправда. Столична община
спря да търси отговорни, а ремонтите не станаха по-качествени.
В разгара на скандалите за некачествените ремонти през 2021 г. градските активисти от „Спаси София“ предложиха една добра идея – въвеждането на “Черен списък на фирми, които строят некачествено с общински и държавни средства”.
Целта на „Списъка на срама“ е
некоректните строители да бъдат ударени имиджово,
защото нито една фирма няма да си позволи да строи некачествено, ако знае, че това ще ѝ струва няколко години забрана да участва в търгове с обществени средства. Вместо това обаче се случи нещо… много познато: столичани продължиха да бълват сигнали срещу безобразията, а Столична община продължи да отговаря формално и да гаси пожарите в зародиш чрез незначителни глоби след всеки медиен скандал.
Сигнали за некачествени ремонти валят още от 2010 г., но и до днес
особен резултат от будната гражданска съвест няма.
Тогава, след ремонтът на ул. “Костенски водопад”, която е основната връзка на живеещите в кв.”Борово” с центъра на София, платното пропада на два пъти.
После пропадна платното на бул. “Черни връх” и бяха открити десетки проблеми при ремонта на бул. “България”, за което изпълнителят “СК 13 Транстрой” беше глобен с 600 000 лева.
След основния ремонт на Южния парк също бяха открити прекалено много дефекти, но те се оказаха нищо в сравнение с ужаса в Западния парк. След драматичен ремонт за 11 млн. лв., посетителите се натъкнаха на много пукнатини, пропадания на павета,
липсващи бордюри, липсващо осветление
и куп други белези за некачествено строителство. Ремонтът на парка започна през 2018 г. и трябваше да приключи година по-късно, но в крайна сметка това се случи през 2021 година.
За повече от две петилетки, управляващите не успяха (или не пожелаха) да се справят с проблема, затова сега ще го разследва Европейската прокуратура. Също както законът „Магнитски“ – все някой отвън трябва да ни отвори очите и да ни посочи с пръст кого или накъде да гледаме. Чудно докога ли ще ни търпят?