Днес (8 март) на Международния ден на жената работниците от цял свят призовават за Нов социален договор, който да даде приоритет на равенството, приобщаването, мира и демокрацията.
Международната конфедерация на профсъюзите (МКП) обяви, че чества жените активисти и лидери, които се противопоставят на посегателствата срещу мира и демокрацията по света. Тя отбелязва ролята, която жените играят за разрешаването на конфликти, за изграждането на мир и за мобилизирането в подкрепа на своите общности по време на криза.
МКП обръща внимание на тежката цена, която плащат жените в Афганистан, Иран, Украйна и други страни, страдащи от продължаващи конфликти и държавно насилие.
В Иран, след убийството на Джина Махса Амини от представители на репресивния режим, жените протестираха в цялата страна, за да поискат правата си, въпреки заплахите за живота им. Стотици хора бяха убити по време на протестите, други бяха осъдени на смърт, а най-малко 15 000 души бяха арестувани.
Жените и момичетата в Афганистан продължават да са подложени на насилие и заплахи от страна на талибанския режим, защото искат да упражняват правата си на труд и образование. Работниците от цял свят са солидарни с иранските и афганистанските жени и изискват от режимите в двете страни да прекратят политиката си на насилие и да зачитат правата на жените.
Войната на Русия в Украйна прави невинни хора свидетели на изтезания и избиване на цивилни граждани, включително на жени и деца. Има случаи на умишлено насочване на удари срещу важна гражданска инфраструктура. Тази бруталност остави хората в ужасни условия и унищожи пряко и непряко хиляди работни места. Синдикатите призовават за пълно спазване на международното право без изключение.
Опустошителните конфликти като тези в Сирия, Тигрей (Етиопия), Йемен продължават да водят до преждевременно прекратяване на живота и разрушаване на бъдещето.
От конфедерацията изразяват своята признателност към жените, които работят на фронтовата линия при тези причинени от човека бедствия, за да помагат на своите общности. А също благодарят и на жените, които продължават да помагат на жертвите на опустошителните земетресения през февруари в Турция и Сирия, при които загинаха над 40 000 души, а много други бяха разселени.
От Конфедерацията посочват, че жените продължават да защитават демокрацията по целия свят. На 1 февруари бе отбелязана втората годишнина от военния преврат в Мианмар, където работничките и други протестиращи продължават да са обект на нападения заради призивите си за налагане на санкции на военната хунта и исканията си за връщане към демокрацията.
В Бразилия работничките бяха сред членовете на профсъюзите, които през януари защитиха демократично избраното си правителство от атаките на крайната десница срещу Върховния съд, Националния конгрес и президентския дворец.
От МКП припомниха, че там, където има демокрация, като например в САЩ, жените продължават да се борят за справедливост по отношение на половете и своите репродуктивни права. И подчертаха, че демокрациите не са имунизирани срещу автократични тенденции, които застрашават правата на работниците и живота на хората. Тъй като расизмът, ксенофобията и дискриминацията, насочени срещу жените, работниците мигранти, коренното население и цветнокожите, се увеличават.
„Макар че жените са в центъра на тези атаки, те са и в челните редици на борбите срещу тях,“ подчертават от конфедерацията.
„Мирът и демокрацията не могат да бъдат постигнати без пълно равенство и включване на жените“, коментира Акико Гоно, президент на МКП. Той допълва, че профсъюзното движение ще удвои усилията си, за да гарантира приобщаващия характер на собствените си структури, програми и процеси, за да постигне равностойно и справедливо представителство на жените в ръководството си.