ВХОД / РЕГИСТРАЦИЯ

BETA VERSION

[wd_asp id=1]

Днес канят Швеция и Финландия в НАТО, Турция ги пусна

швеция финландия турция нато

Лидерите на страните членки на НАТО ще вземат днес историческото решение да поканят Швеция и Финландия да се присъединят към алианса, днес генералният секретар Йенс Столтенберг при пристигането си на срещата на върха в Мадрид.

Това ще бъде историческа среща на върха, която ще трансформира НАТО, каза Столтенберг пред журналисти. На нея ще бъде приета нова стратегическа концепция и ще бъде взето решение за най-голямото преустройство на колективната отбрана след Студената война, каза Столтенберг. 

Той допълни, че държавните глави и правителствените ръководители на 30-те държави членки ще изразят подкрепата си за Украйна и ще приемат подробен пакет от мерки за подпомагане на Киев във войната с Москва.

Турция се отказа от ветото си, Швеция и Финландия са на път да се присъединят към НАТО, пише британският в. "Файненшъл таймс". Скандинавските страни успокоиха опасенията на Ердоган, че са твърде меки по отношение на екстремистките групи.

Трите страни подписаха съвместен меморандум след часове на преговори с посредничеството на НАТО.

Споразумението бе постигнато малко преди годишната среща на върха на НАТО в Мадрид. То слага край на спор, който заплашваше да засенчи събитие, рекламирано като демонстрация на единство срещу Русия, подкрепа за Украйна и за 10-годишната "стратегическа концепция" на алианса, с която се планира преосмисляне на подхода на организацията към защитата на източноевропейските съюзници.

Според турски представител двете скандинавски страни са се съгласили да не оказват подкрепа на кюрдските милиции в Сирия, които Анкара разглежда като терористични организации – нещо, което президентът Реджеп Тайип Ердоган ще разтръби като политическа победа преди изборите в Турция догодина. Според същия източник те са се съгласили и да спрат подкрепата си за движението на Фетхула Гюлен – ислямска секта, която Турция обвинява в организиране на опита за преврат през 2016 г.

Анкара празнува "национална победа", споразумението предизвика загриженост и възмущение в Стокхолм, пише френският в. "Монд".

Споразумението обаче е нова дипломатическа загуба за кюрдската общност, която водеше борба с "Ислямска държава" в Сирия. Хелзинки и Стокхолм бяха принудени да платят цената или поне да декларират, че имат такова намерение.

Срещата между турския президент Реджеп Тайип Ердоган и президента на Съединените щати Джо Байдън, за която бе съобщено вчера, ще се състои тази вечер, предаде турската частна телевизия НТВ.

Разговорът ще се проведе в 18.45 ч. турско (и българско) време в кулоарите на срещата на върха на НАТО в Мадрид. Очаква се той да продължи около час, посочва телевизията, позовавайки се на програмата на Байдън, оповестена от Белия дом.

Във фокуса на разговорите се очаква да бъдат двустранните отношения и темата за самолетите F-16, посочва НТВ. Турция поиска през октомври 2021 г. да получи нови бойни самолети F-16 и комплекти за модернизация за старите си самолети, но досега Конгресът не е дал разрешение.

Страната плати 1,4 млрд. долара за изтребителите F-35, но Вашингтон отстрани Анкара от програмата през 2019 г. заради това, че страната се сдоби с руските зенитно-ракетни системи С-400, след като усилията й да купи американски системи "Пейтриът" се оказаха безрезултатни.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Още от категорията..

Последни новини

PODCAST

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *