Бившият президент на Бразилия Луис Инасио Лула да Силва спечели президентските избори, изпреварвайки сегашния лидер Жаир Болсонаро с почти 2 милиона гласа. Това се доказва от резултатите от обработката на 99,38% от протоколите.
Както сочат данните, актуализирани в реално време на уебсайта на Върховния избирателен съд (който функционира като ЦИК), почти 60 милиона души (50,37%) са гласували за лидера на Работническата партия. Почти 57,9 милиона избиратели (49,13%) са подкрепили неговия съперник консерватор.
До обработката на две трети от протоколите, Болсонаро беше начело, но Лула да Силва намали разликата главно благодарение на гласовете, подадени за него в североизточните щати, които традиционно подкрепят социалистите.
Избирателната активност беше под 80%, като почти 32 милиона души не дойдоха в избирателните секции.
В неделя Бразилия проведе втория тур на общите избори, по време на които гражданите гласуваха за бъдещия президент на страната и губернаторите на 12 щата. Привържениците на Лула да Силва загубиха битката в трите основни щата на страната – Минас Жерайс, Рио де Жанейро и Сао Пауло.
Президентът на Бразилия (на португалски: Presidente do Brasil) е държавен глава и глава на правителството на Федерална република Бразилия, която по силата на Федералната конституция от 1988 г. е президентска република с парламентарно представителство. Президентската институция в Бразилия е създадена през 1889 г., след като военен преврат срещу император Педро Втори обявява страната за република. Оттогава Бразилия приема 6 конституции, преживява две военни диктатури и три демократични периода. По време на демократичните етапи от развитието на страната гласуването на президентски избори винаги е било задължително.
Президентът на Бразилия притежава широки правомощия в рамките на трите власти – законодателната, изпълнителната и съдебната.
Президентът на Бразилия подписва и обнародва законите, приети от законодателя, и издава декрети за влизането им в сила. Той налага отлагателно вето над приети от Конгреса закони, което може да бъде преодоляно само с абсолютно мнозинство от гласовете на двете камари на Националния конгрес. Освен това президентът може да свиква извънредни сесии на законодателното тяло.
Според Конституцията изпълнителната власт в Бразилия се упражнява от президента, който е подпомаган от държавните министри. Правителството на страната се състои от президента и членовете на неговия кабинет. Президентът упражнява най-висше ръководство на държавната администрация. Той назначава и уволнява държавните министри и останалите членове на кабинета, както и президента и директорите на Централната банка на Бразилия. Той подготвя проектобюджета за всяка следваща фискална година.