В София няма да има исинератор за изгаряне на RDF отпадъци. Обществената поръчка за изграждането му бе прекратена от възложителя “Топлофикация София”. “Вече е факт, че със средства по Оперативна програма “Околна среда” (ОПОС) проектът за финансиране на “Топлофикация – София“ за изгаряне на RDF няма да се изпълни”, заяви служебният министър на околната среда и водите Росица Карамфилова на съвместен брифинг с кмета на София Йорданка Фандъкова. Министърът припомни, че проектът е от 2018 г., като по думите ѝ екоминистерството е предупреждавало Столичната община, че ще се стигне до този развой. Сега министерството ще направи всичко възможно да не се допусне загуба на средства по оперативната програма.
Размерът, който е определен по програмата, е над 177 млн. лв. Ние сме дали на Столичната община 40% аванс в размер на 70 млн. лв., който все още е наличен по сметката на общината, посочи още Карамфилова . И подчерта, че министерството е показало “червена лампа” на общината, че допустимостта на разходите по ОПОС е 31 декември 2023 г. Парите ще се върнат по линия на ОПОС. Министърът обясни, че всички рискове са били набелязани навреме и затова е предоговорени средства по ос “Отпадъци”. “Средствата ще бъдат “релокирани за индексиране на договори пред високата инфлация”, поясни Карамфилова.
Йорданка Фандъкова призна, че общината си е давала сметка, че проектът е труден и рисков, но е важен за столицата. И отбеляза, че основната процедура за избор на изпълнител на инсталацията е била обжалвана “на всички възможни инстанции” от участниците. Според нея това е довело до забавянето на проекта.
Проектът за инсталацията за производство на енергия от RDF гориво е последната завършваща фаза на общата система за управление на отпадъци на София и това е проектът, който премина през всички проверки на Европейската комисия и компетентни дирекции, увери кметът. И отчете, че общата стойност на проекта е бил 369 млн. лв., от които 58,2% финансиране по ОПОС.
Столичният градоначалник смята, че инсталацията е важна не само за отпадъците на града, а и за диверсификация на горивото на “Топлофикация – София”. В тази връзка се търсят варианти по други механизми като RePower EU или Фонда за модернизация.