В Българската търговско-промишлена палата(БТПП) се проведоха двустранни срещи с турски компании от сектор строителство. Организатори на форума бяха БТПП, съвместно с Търговско-промишлената палата на Бурса и Търговската служба към Посолството на Република Турция в София.
Събитието бе открито от д-р Васил Тодоров, главен секретар на БТПП. Той изрази още веднъж съболезнования за загиналите в земетресенията в Турция и готовност за оказване на помощ и съдействие на пострадалите от името на Палатата.
Допълни и че от БТПП вече са изпратили писмо до Съюза на търговските, промишлените палати и стоковите борси на Турция в израз на съчувствие. Подкрепили са инициативата на Посолството на Република Турция за събиране на средства за пострадалите райони.
От БТПП приканиха своите членове да се включат с парични и непарични дарения, съобразно своите възможности.
„Строителството е секторът, който ще играе значителна роля във възстановителния процес в Турция и много български фирми са заявили готовност и желание да работят с турски партньори“, заяви Тодоров.
Чагатай Башер, търговски съветник на Турция в нашата страна, посочи, че човешките жертви от опустошителните земетресения вече са над 35 000 души. Той благодари за оказваната помощ и подкрепа от България към неговата страна в този труден момент.
Той коментира и двустранния стокообмен между България и Турция през 2022 г., който възлиза на 7 млрд. долара. Башер сподели и че е поставена цел през 2023 г. стокообменът да нарасне до 10 млрд. долара.
Алпарслан Сеноджак, член на Борда на директорите на Търговско-промишлена палата в Бурса и водач на турската бизнес делегация, благодари на БТПП за топлия прием и съпричастността.
„Като съседи сме щастливи да поддържаме много добри отношения между двете страни, които влияят положително и на бизнеса“ заяви той. И изрази мнение, че географското разположение на България и принадлежността й към Европейския съюз осигуряват отлични условия за турските инвестиции.
Фокусът на срещите бе върху сектор строителство. Българските и турски компании обсъдиха възможностите за търговия – внос-износ на различни продукти и суровини за строителството.
Голяма част от разговорите бяха между строителни предприемачи и изпълнители, занимаващи се с всички елементи на процеса строителство до ключ. В срещите се включиха представители на индустриални зони и паркове от България, които предлагат добри условия за турски инвеститори.
В рамките на форума бяха осъществени повече от 120 срещи.