Управителният съвет на Българската народна банка (БНБ) прие изменения и допълнения в Наредба № 2 за лицензите, одобренията и разрешенията, издавани от БНБ по Закона за кредитните институции (ЗКИ). С тях се въвеждат по-ясни правила за документите, които банките трябва да представят пред надзора, когато искат определени финансови инструменти да им бъдат признати за част от собствения им капитал. В съобщението на БНБ се пояснява: "С наредбата се уреждат производствата във връзка с прилагането на Регламент (ЕС) № 575/2013 и чл. 39, ал. 6 от ЗКИ, отнасящи се до елементите на собствения капитал на банките, а именно издаването на разрешение за включване на капиталови инструменти в базовия собствен капитал от първи ред, разрешение за включване на междинната или годишната печалба в базовия собствен капитал от първи ред и одобрение за включване на капиталови инструменти и подчинени заеми в допълнителния капитал от първи ред, съответно в капитала от втори ред. С наредбата се предлага изчерпателно посочване на всички необходими данни и документи, които банките следва да представят за издаване на отделните разрешения и одобрения, както и реда за разглеждането им. Урежда се също редът за издаване на другите разрешения и одобрения по Регламент (ЕС) № 575/2013, за които не е въведена специална процедура в регламента".
До момента в наредбата имаше само най-общи правила, на които трябваше да съответстват подчиненият срочен дълг и дълговокапиталовите инструменти, за да получат одобрение от БНБ да бъдат включени в банковите капитали. Те трябваше да са с минимален срок от 10 години, да няма опции, с които банката поема ангажимент за по-ранното им изплащане, и да не превишават 50% от капитала й.
Що се отнася до включването на печалбата в капитала на банката, за нея до момента се изискваше единствено да е заверена от одитори.
Със сегашните промени се въвежда яснота по отношение на документацията, която трябва да съпътства подобни искания за увеличение на капитала. Това е важно за въвеждането на единна практика при сложните административни процедури, които съпътстват издаването на разрешенията за увеличение на банковия капитал.
Наредбата предвижда и изменения и в производствата относно издаването на разрешение за обратно изкупуване на акции и за намаляване на капитала, чиято цел е да се синхронизира действащата уредба с новите изисквания на Регламент (ЕС) № 575/2013 и Регламент (ЕС) № 241/2014, определящи детайлно данните и документите, които следва да представят банките, когато искат да им бъдат издадени тези две разрешения. Подобни случаи вече веднъж е имало – преди повече от 15 години тогавашната НЕФТИНВЕСТБАНК взе решение за намали капитала си повече от три пъти.