Геополитиката може да реши изхода за съставяне на правителство, коментира предварителните данни от изборите математикът проф. Михаил Константинов в ефира на Българската национална телевизия. По думите му коалицията трябва да се сформира около една от трите партии – или около ГЕРБ, или около ДПС, или около "Възраждане", за да се получи уравнението на бъдещото управление.
След това Константинов даде следния пример: Когато Великобритания влиза във Втората световна война, т.е. когато тя, заедно с Франция, обявява война на Германия заради нахлуването й в Полша, тогава премиер е Чърчил, а вицепремиер става Клемент Ричард Атли, който е лидер на Лейбъристката партия и е шеф на опозицията.
Двамата управляват в тясно сътрудничество в продължение на шест години. Заедно взимат решенията, макар и в България да е познато само името на Чърчил. Малко след това – на парламентарните избори във Великобритания Чърчил ги губи и Атли става премиер. Но най-високо ниво между тях остава перфектното взаимодействие.
Това показва как трябва да се действа в условия на суперкриза – на война, подчерта проф. Константинов.
"Но България не е във война – за разлика от Великобритания тогава", опонира му водещият Бойко Василев.
"България е в състояние, което е много близко до войната. Ние воюваме със собствената си глупост, което не е малка война.Така че нека нашите политици да видят какво са правили големите политици навремето" – призова математикът и допълни, че по онова време Великобритания е имала територия с площ от 33 млн. квадратни километра, а днес тя се простира на доста по-малко – само на 250 хил. квадратни километра.