Служебният министър на отбраната Димитър Стоянов опроверга твърдения, че България ще купува изтребители от Швеция. Това се случва часове, след като стана публично известна поканата към шведската фирма-производител за купуване или наемане на самолети и станалия известен отговор на фирмата, че може да предостави осем изтребителя.
"Служебното правителство не купува самолети. Служебното правителство събира оферти и целта на събирането на тези оферти е да бъдат представени в НС и да се вземе информирано решение, относно бъдещето на изтребителната авиация в България. Към момента сме получили отговори и сме провели работни срещи с Швеция и Франция. От останалите две страни очакваме информация. Не са откликнали все още на нашите писма", обясни Стоянов.
Служебният министър информира, че до 15 декември е бил удължен срокът, в който България трябва да отговори на американската страна за купуването на нови осем изтребителя Ф-16. Първоначалният краен срок беше 1 ноември.
"С цел осигуряване на възможността Военновъздушните сили на Република България да изпълняват задачите си по охрана на въздушното пространство, както многократно е съобщавано в последните два месеца, Министерство на отбраната е отправило искане до Швеция, Франция, Държавата Израел и САЩ за представяне на оферта за наемане или закупуване на самолети" – това съобщиха вчера от пресцентъра на Министерството на отбраната.
От военното ведомство, оглавявано от Димитър Стоянов, информираха още, че срещи с делегации от Швеция и Франция са проведени в средата на септември и се очаква получаване на оферти. Министерство на отбраната очаква отговор на отправената покана и от Държавата Израел и САЩ.
По-рано днес се разбра, че още на първи октомври България е получила отговор на запитването си, дали Швеция може да предостави изтребители "Грипен".
Това става ясно от съобщение на асоциацията на шведската индустрия за сигурност и отбрана. Швеция може да предостави 8 изтребителя "Грипен" до идването на новите изтребители Ф-16 през 2025-2030 г.
От съобщението не става ясно, дали производителят на предлага 8-те самолета да бъдат купени от България или взети на лизинг.
От Министерството на отбраната казаха за БНР, че не им е известно да са получавали официален отговор на изпратеното в края на септември запитване.
Но припомниха, че подобни запитвания са били изпратени и до държави като Франция, САЩ и Израел.
В позиция до медиите от Изпълнителното бюро на БСП посочват, че са категорично против разходи за самолети “Грипен“, обявени вчера от президента Радев.
"Не е работа на служебен кабинет да преговаря и ангажира дългосрочно България с такива договори. Вече има избран парламент и само той може да се произнася", се казва в позицията на партията.
В Народното събрание от БСП ще гласуват “против“ закупуването на бойни самолети.