Макар и малък, пазарът за управление на активи у нас привлича и големи европейски играчи. Към края на септември активите, които управляват българските и чуждестранните инвестиционни фондове, които осъществяват дейност в страната, възлизат на 8.18 млрд. лева. Техният размер обаче намалява със 105.5 млн. лева спрямо юни тази година.
Статистиката в БНБ показва, че броят на чуждестранните инвестиционни фондове на българския пазар продължава да намалява – и на годишна база, и спрямо второто тримесечие на тази година. В края на септември те са 1354 при 1385 към края на юни и 2299 към края на септември миналата година.
И логично в тях са акумулирани по-малки парични суми. Към края на септември чуждестранните фондове управляват общо 5.53 млрд. лева. Припомняме, че в края на юни привлечените тях активи са на стойност 5.60 млрд. лева.
Българите предпочитат да спестяват в депозити, като сумите в банките продължават да растат. Сметките и разходите за издръжка на домакинствата също се увеличават и явно парите за инвестиции са първите жерти на тези икономии.
Прави впечатление, че привлечените в тях от сектор Застрахователни компании и пенсионни фондове парични средства към края на третото тримесечие имат най-голям дял в активите на чуждестранните инвестиционни фондове. Но те намаляват – с 325.1 млн. лева до 3.40 млрд. лева на годишна база. По-малко са вложенията и спрямо юни тази година.
Инвестираните от домакинствата и нетърговски организации, обслужващи домакинствата, в чуждестранни фондове средства се увеличават – с 89.8 млн. лева на годишна база до 1.03 млрд. лева към края на септември. И тази група инвеститори намалява вложенията си срямо юни тази година.
Числата от анализа на БНБ показват, че това са основните инвеститори в чуждестранните инвестиционни фондове към края на септември. Застрахователните компании и пенсионните фондове са вложили в тях 61.4% от активите, а домакинствата и нетърговските организации, обслужващи домакинствата – 18.6 на сто от управляваните суми. Спрямо юни относителният дял на първата група инвеститори намалява, докато домакинствата и тогава са имали дял от 18.6 на сто.
Броят и активите на българските инвестиционни фондове следват същата тенденция. В края на септември те са общо 157 при 158 в края на юни. Обемът на управляваните средства се свива от 2.68 млрд. лева през второто тримесечие на 2.64 млрд. лева през третото