Руският външен министър Сергей Лавров предупреди за опасност от трета световна война, предаде ДПА.
"Опасността е сериозна, тя е реална, не бива да бъде подценявана", каза Лавров в интервю за руска телевизия, споделено снощи в профила в "Телеграм" на външното министерство.
На въпрос за сравнение на настоящата ситуация с Карибската криза през 1962 г., Лавров заяви, че "тогава имаше много малко правила, писани правила". Но "правилата на поведение" по думите му са били съвсем ясни – Москва е била наясно как се държи Вашингтон и Вашингтон е бил наясно как се държи Москва.
Дори днес има малко правила, каза Лавров, имайки предвид договора за ядрено разоръжаване Нов СТАРТ. Споразумението ограничава ядрените арсенали на двете страни до 800 пускови установки и 1550 ядрени бойни глави. Но "същевременно всички други инструменти за контрол на въоръженията и неразпространение са на практика унищожени", каза руският топдипломат.
Той добави, че по време на Карибската криза е имало надежден канал за комуникация между лидерите на Съветския съюз и САЩ. Сега по думите му няма такъв канал и никой не опитва да създаде.
Британският държавен министър на въоръжените сили Джеймс Хийпи заяви, че не вижда непосредствена опасност от ескалация на войната в Украйна и определи коментарите на руския външен министър Сергей Лавров като перчене, предаде Ройтерс.
"Подобно перчене беше запазена марка на Лавров през последните около 15 години, през които е външен министър на Русия", заяви британският политик пред Би Би Си. "Не мисля, че точно в момента има непосредствен риск от ескалация", добави той.
"Това, което Западът прави, за да подкрепи съюзниците си в Украйна, е много добре преценено. Всичко, което правим, е преценено, за да избегнем пряка война с Русия", добави Хийпи. Той подчерта пред телевизия "Скай нюз", че НАТО като организация не предоставя военна помощ, а в тези усилия участват и страни, които не са членки на Алианса.
Украйна може напълно законно да нанася удари по руски логистични линии и запаси с гориво и някои от оръжията, предоставяни от международната общност, имат обхват, който позволява да бъдат използвани срещу Русия, призна британският министър, но подчерта, че "няма нужда това да бъде проблем". Много страни по света използват оръжия, произведени в чужбина, но когато ги използват, по принцип не се обвинява страната производител, добави той.