Компанията "Туитър" ще освободи близо половината от служителите си по света. Това става ясно от документ, разпратен на служителите, с който те са уведомени, че вече не са част от компанията, съобщава АФП.
Компанията, която наброяваше близо 7500 служители към края на октомври, сега е започнала вълна от уволнения по целия свят. Тя вече обяви, че затваря временно свои офиси.
"Туитър" беше купен от милиардера Илон Мъск миналата седмица. Собственикът на SpaceX и Tesla Илон Мъск придоби Twitter за 44 милиарда долара. Той обеща да модернизира социалната мрежа, като я направи отворена за всякакви мнения.
Обяви постепенно връщане на изтритите преди това акаунти, включително на Доналд Тръмп, и вече успя да уволни мениджърския екип. Сред инициативите на Мъск е платен абонамент за верифицирани акаунти. Очевидната и бърза промяна в политиката на компания, която често е обвинявана, че е симпатизант на Демократическата партия, повдига въпроса дали промяната в собствеността може да повлияе на резултата от изборите.
Самият Мъск в петък се оплака в своя акаунт, че вече е изправен пред огромен спад в приходите поради натиск върху рекламодателите от страна на социални активисти. Бизнесменът, който по-рано обяви, че не е купил социалната мрежа с цел финансови облаги, обясни, че противно на опасенията компанията не е променила нищо в политиката за модериране на съдържанието. „Направихме всичко, за да успокоим активистите… Те унищожават свободата на словото в Америка“, коментира бизнесменът.
Фактът, че най-богатият човек на планетата вече е начело на една от най-големите платформи за политически дискусии, не е притеснителен за Европейския съюз, защото общността разполага с необходимите регулаторни рамки, които да не позволят злоупотреби, обяви Юлиан Рингхоф от Европейския съвет за външна политика.