Икономиката на Обединеното кралство ще има по-нисък от прогнозирания в началото на годината растеж, като съществува и 50-процентен шанс тя да попадне отново в рецесия, сочи доклад на Националния институт за икономически и социални проучвания (НИИСП), публикуван на 3 ноември. Експертите очакват 0.9% ръст на БВП на страната през тази година и 0.8% през следващата основно заради слабото вътрешно потребление, а не заради последния развой на събитията в еврорегиона, макар че в бъдеще и те ще натиснат надолу стопанския растеж на Англия.
Оценката и на анализаторите от НИИСП е, че съществува голяма вероятност от повторна рецесия в Европа, както и от бягство на капитали от гръцките банки, ако южната ни съседка бъде помолена да напусне еврозоната. Мнението на експертите на института (сред чиито клиенти са английското министерство на финансите и Бенк ъф Инглънд) е, че икономиката на страната няма да се върне на върховото си равнище отпреди кризата до края на 2013-а. Това ще е най-бавното възстановяване на Англия след края на Втората световна война. Инфлацията се очаква да отстъпи от средно 4.4% през тази година на 2.3% през следващата.
НИИСП понижи прогнозата си за световния растеж с около 50 базови пункта – до 4% през тази и през следващата година.
Най-силно безпокойство сред учените буди еврозоната. Макар че евентуалното изключване на Гърция от общността ще има слабо директно влияние върху Обединеното кралство, нещата ще се влошат, ако то се отрази негативно върху Италия и Ирландия, които са много по-важни за Острова.
nbsp;














