Магазинът на Националната агенция за приходите се претрупва предколедно. Самолети, хеликоптери, злато, апартаменти с изглед към морето или към белите планински върхове са на сергията. Въпреки сравнително ниските начални тръжни цени, при липса на интерес артикулите често падат до 50% от първоначално обявената стойност.
В момента в сайта на НАП са публикувани над 20 обяви за продажба на апартаменти в Несебър, Слънчев бряг, Банско и София. Така например НАП Бургас продава сауна, фитнес, кафе, подземен гараж и апартамент.
Имотите са на несебърска строителна фирма, която има задължения от над 2 млн. лв. към бюджета и се намират във ваканционните селища Сидер лодж 1 и Сидер лодж 2 в местността Грамадето на Банско. Апартаментът е с площ от 50 квадратни метра, като началната му тръжна цена е 50 000 лв. Подобен имот в същия комплекс се предлага за 60 000 лв. от агенция аз недвижими имоти.
От НАП Бургас продават апартаменти, фризьорски салон и магазини на същия длъжник в Слънчев бряг.
Кризата дотолкова е натиснала цените на недвижимостите край морето, че те вече се продават на половината от пазарната си цена от преди две-три години, коментират за БАНКЕРЪ от приходната агенция. Ето няколко примера: в Несебър, к.к Слънчев бряг-запад, к/сРоял Дриймс данчните продават апартамент с площ 51.20 кв. м, който струва 44 800 лева. Това прави под 400 евро на квадрат. Преди кризата цената варираше от 800 до 1000 евро за квадратен.
Апартамент в сграда с рецепция и управител в същия комплекс с площ 81.43 кв. мсе предлага за 69 600 лева. Според познавачи подобно жилище преди кризата се е харчело за същата цена само че в евро.
Ресторант или пицария с площ 75.73 кв. м в Приморско, ул. Лагуна № 15, в Апартаментен студиен комплекс се предлага за 51 200 лева, което е смешна цена за опитен ресторантьор, която може да изплати инвестицията за няколко години.
Всеки, който проявява интерес да купи подобен имот, трябва да знае, че за да се включи в наддаването е необходимо да преведе депозит за участие в размер на 20% от първоначално обявената тръжна цена. Офертите се подават в запечатан плик до офиса на НАП, който организира продажбата.
Последният писък на сергията са перките – три хеликоптера КА 26 и два самолета АН-2 обяви за продажба НАП във Велико Търново. Единият от вертолетите е катастрофирал и може да се ползва само за части, останалите са произведени в периода от 1962 до 1974, имат достатъчно дълъг остатъчен летателен ресурс, за да се използват безпроблемно. Началната тръжна цена на машините варира от 16 000 за катастрофиралия вертолет, до 160 000 за най-новия и запазен хеликоптер.
Най-търгуеми за НАП са златото и среброто. Благородни метали с тегло 12.8 кг бяха продадени на търг с тайно наддаване преди седмици, организиран от териториалната дирекция в Бургас. Сумата, която ще постъпи в републиканския бюджет след продажбата, е 672 хил. лева. Или с 91 хил. лв. по-висока от първоначално обявената тръжна цена.
В по-голямата си част изделията са били от 14-каратово злато и са представлявали различни бижута в добро състояние, които могат да бъдат пуснати директно в продажба. От началото на годината само НАП Бургас е продала чрез търгове 41 кг злато и 11 кг сребро като в бюджета са внесени над 2.3 млн. лева.
Националната агенция за приходите (НАП) иска да ускори процедурите по продажба на отнето имущество и вещи. Това бяха част от готвените промени в Данъчноосигурителния процесуален кодекс, които така и няма да се гледат до края на тази година. Очакваме да влязат в дневния ред на парламента през януари, казват бирниците. Ако промените бъдат приети, без публичен търг ще се продават всички отнети вещи на стойност под 5000 лв., като сега прагът е десет пъти по-нисък.
Данъчните предлагат да отпадне и изискването търговете да се обявяват в национални всекидневници с мотива, че интернет вече е много по-ефективен канал за оповестяване на информация и по електронен път тя достига по-бързо и до по-голяма аудитория.
НАП предлага да се отмени и правото на длъжника да поиска оценка от вещо лице, когато е недоволен от стойността, на която публичните изпълнители са оценили отнетото имущество. От приходната агенция мотивират предложението си с факта, че в Гражданско-процесуалния кодекс, където се определят отношенията между длъжник и кредитор, такова право не съществува и в момента.