Нискоквалифицираните работници са 30 на сто от работещите с ниски доходи, съобщи Националният статистически институт. Близо две трети от работещите с начално и по-ниско образование у нас са бедни, а сред работещите с основно образование делът на бедните е 26 на сто. Разликата между дела на работещите бедни с висше образование и работещите бедни без образование е значителна – близо 30 пъти (2.2% срещу 61.5%).
Оценките на бедността в зависимост от размера на домакинството показват, че бедността е концентрирана сред възрастните едночленни домакинства, самотните родители с деца, както и домакинствата с три и повече деца.
Системата за социална защита има съществено значение за редуциране на бедността. Най-силно влияние за намаляване на риска от бедност оказват социалните трансфери (пенсии, обезщетения, социални и семейни помощи и добавки). За периода 2005 – 2009 г. равнището на бедност (след социалните трансфери) проявява известна тенденция на колебание.
Пенсиите си остават съществен елемент за намаляване риска от бедност. Данните показват, че ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии, но се изключат останалите социални трансфери, равнището на бедност се повишава от 3 до 6 процентни пункта през годините на изследвания период. Съответно при изключването на пенсиите и останалите социални трансфери равнището на бедност рязко нараства с около 20 процентни пункта за разглежданите години. Тази ситуация показва, че един от основните инструменти на държавата за редуциране на бедността е размерът на пенсиите, включващи се в разполагаемия доход на значителна част от българските домакинства.