На 15 декември през 1999 г. в Япония е отлято най-голямото златно кюлче в света (40.5/19.5/16 см = 200 kg).
Златото е химичен елемент, мек метал. Чистото злато е светложълто, блестящо, меко и пластично. Може да се драска с нокът. Поради голямата си пластичност може да се изтегля на много тънка жичка или фолио. Един грам злато се изтегля на жичка, дълга 3 километра. Златното фолио може да е дебело 0.0001 мм. Това фолио пропуска светлина, със зеленикав цвят. Златото е добър електро- и топлопроводник. Златото има ниска химическа активност, не взаимодейства с киселини и основи, не се окислява. Влиза в реакция с халоген, царска вода и живак .Златото се среща рядко в чист вид, но лесно могат да бъдат изолирани негови съединения с други елементи. Златото се извлича от златоносния пясък при обработка с разтвори на натриева основа и натриев цианид в присъствие на кислород.
Разпространен метод за извличане на златото, когато е във вид на прах, е с помощта на живак. Живакът образува амалгама със златото. Течните живачни отпадъци обаче тровят реките и хранителните вериги, и при вдишване носят риск за здравето.
Още от древността златото се използва в много части на света като парично средство като монети или в друга форма. Тъй като чистото злато е твърде меко за употреба в ежедневния паричен обмен, златните монети обикновено се секат от сплави с примеси на мед, сребро или други метали, които им придават по-голяма твърдост. Най-масовите златни монети са с чистота 22 карата (91.6%). По-късно златото започва да се използва като обезпечение на банкноти в системата на златен стандарт.
Използването на златото, пряко или косвено, като основа на парите силно ограничава възможностите на държавата да финансира дефицитите си за сметка на увеличаване на паричната маса и обезценяване на парите, поради което през първата половина на 20 век повечето страни по света се отказват от златното обезпечение на валутите си. Последната държава, прибягнала до тази мярка, е Швейцария, която се отказва от задължителното обезпечение на парите със злато през 2000 година.
Дори след премахването на златния стандарт златото запазва част от монетарните си свойства и някои инвеститори влагат средства под формата на злато, обикновено на инвестиционни монети или златни кюлчета. Тъй като не са предназначени за ежедневна употреба, изискванията към механичните свойства на инвестиционните монети са по-ниски и те обикновено се изготвят с чистота 24 карата (минимум 99.9%, най-често 99.99%).
Най-често използваното кюлче злато е с маса 1 kg и форма, близка до правоъгълен паралелепипед.
Символът на златото е Au, което идва от aurum.
Сходството между златото и минерала пирит е станало причина пиритът да бъде наречен златото на глупака. Разликата между златото и пирита се установява при силен удар с остър предмет. Пиритът ще се надроби, а по златото ще остане дълбока следа от острието.