Богато джудже ни предвари за Шенген

Високите доходи в Лихтенщайн отчасти са заслуга на пощенските марки

Европейското джудже Лихтенщайн ни изпревари в маратона към Шенген – това е горчивата новина след последното за тази година заседание на Съвета по правосъдие и вътрешни работи на ЕС, състояло се във вторник (13 декември). В него участваха МВР-шефът Цветан Цветанов и новият правосъден министър Диана Ковачева, но присъствието им не повлия стимулиращо на решението на европейските им колеги. Те решиха княжеството да стане 26-ят член на Шенгенското пространство на 19 декември.

Изборът им има свое обяснение. Лихтенщайн, с около 35 000 души население, е сред четирите най-малки държави в Европа, но за сметка на това е сред най-богатите държави дори и в света. Българските филателисти знаят най-добре на какво това джудже дължи богатството си – да споменем, че 1/4 от доходите на малката алпийска страна идват от производство и от продажба на известните лихтенщайнски пощенски марки, които се радват на почит сред колекционерите по света.

Оказа се, че пощенската марка е по-скъпа на висшите чиновници от ЕС от държавата, която е дала азбуката на половин Европа. Очакваше се Съветът по правосъдие и вътрешни работи на Евросъюза да разгледа предложението на полското председателство за двуетапно приемане на България и Румъния – с морските и въздушните граници до края на март 2012 г. и със сухопътните – до 31 юли.

Холандия обаче продължава да блокира влизането на България и Румъния в Шенгенското пространство, изисквайки по-голям напредък в борбата срещу корупцията. Вътрешният министър на Ниската земя Герд Леерс в прав текст обяви, че условието блокадата да бъде вдигната е да прочете два последователни мониторингови доклада на Европейската комисия, в които ни дават положителни оценки за борбата ни с корупцията. Следващият доклад ще дойде през февруари, а вторият – в началото на лятото на 2012 година.

Едва след доказана трайна тенденция за добри резултати от София и Букурещ в борбата с престъпността всички видове граници ще бъдат премахнати едновременно, заяви холандецът. И се обяви срещу двуетапното ни приемане в Шенген. Той явно е непреклонен и формулира идеята да влезем в свободната зона чак в края на следващата година. През септември той се изгаври с желанието ни да станем членове на Шенген в пространно интервю. Нека ви дам един пример: ако имате една врата с най-модерните осем ключалки в света. И до тази врата стои някой, който въпреки това пуска всеки желаещ, тогава няма смисъл от ключалките… Затова ние искаме да видим не само техническо покриване на критериите, а и върховенство на закона в България и в Румъния. Това означава борба с корупцията, борба с организираната престъпност, отстраняване на пропуските в съдебната система. Престъпници могат да се възползват от тази ситуация в двете страни. Това, което би се случило, е трафик на жени, оръжие, наркотици. Ние живеем в цивилизован свят. Всички искаме добър живот и сигурност. В момента виждам огромен дефицит на доверие към ЕС. Ние искаме от тях финансова солидарност, а не можем да ги убедим, че им гарантираме сигурност, че е сигурно да се живее тук, че никой не може да влезе с лоши намерения, каза тогава Леерс.

Тогава възникна и съмнението, че нещо друго, освен непоколебимата му антикорупционна позиция, формира твърдите му убеждения, че не сме достойни да влезем в цивилизования свят. След заседанието тази седмица Леерс отново даде основание за подобно съмнение, като каза, че не е враг на българите и румънците. Аз обаче съм приятел на Европа и не искам организираната престъпност да достигне до единния европейски пазар с прибързаното отпадане на някои граници, каза Леерс.

Министърът има лоши спомени, свързани с България, които, изглежда, не му дават мира. През януари 2010 г. Dutch News публикува текст със заглавие Вила в България принуди кмета на Маастрихт да подаде оставка. В дописката главен герой е бившият кмет Герд Леерс. От написаното става ясно, че в началото на 2010 г. той е бил принуден да подаде оставка като градоначалник на Маастрихт заради скандал със закупен от него имот в Бяла на северното ни Черноморие. Описва се как през 2006 г. Леерс закупил на зелено вила в селището за 200 000 евро. Около собствеността му обаче възникнали проблеми и в крайна сметка Леерс завел дело срещу строителната фирма. Той дори отнесъл въпроса до посолството ни в Хага. Постепенно случаят се раздухал, била извършена проверка и в доклада от нея Леерс е обвинен, че е използвал позицията си в политиката, за да въздейства за уреждането на споровете.

Тогавашният кмет на Маастрихт обяснил пред комисията, че е обещал на колегата си от Бяла, където се строяла вилата му, да му достави пожарни коли втора употреба, само и само да се изчисти проблемът с имота. В доклада се посочва, че Леерс не е злоупотребил с влияние, но с действията си е опетнил името на града. По тази причина общинарите в Маастрихт му поискали оставката и Леерс се принудил да я подаде.

Какво е бъдещето на имота в Бяла не е ясно, но със сигурност вилата няма да е шенгенска поне до края на 2012 година. Въпреки уверенията на министъра на вътрешните работи на Дания Маргрете Вестагер, че разширяването на Шенген ще бъде сред приоритетите на датското председателство на ЕС, което започва от 1 януари 2012 година. Тя уверила колегата си Цветанов за това на неформална среща в Брюксел. Според неофициална информация по време на вечеря след заседанието министрите са коментирали, че една от договорките в коалиционното правителство, управляващо в момента Холандия, била да не се допускат България и Румъния в Шенген.

Вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов обаче си оставя оптимист. Надяваме се през март да имаме положително решение за влизане в Шенген, каза при завръщането си от Брюксел той. Според него отпадането на сухопътните граници не е основният проблем за страната ни, по-важно е да има политическо решение за първия етап от отпадането на границите – морските и въздушните. Надявам се, че по въпроса за сухопътните граници решение ще бъде постигнато също догодина, но по този въпрос не трябва да бъдем твърде настойчиви от гледна точка на потенциалния миграционен натиск, уточни Цветанов.

Този натиск в момента е един от основните проблеми в Европа, тъй като след т.нар. Арабска пролет много нейни държави са засегнати от вълната от бежанци. Стараем се максимално да повишим капацитета за справяне с евентуален миграционен натиск на българо-турската граница, но за момента подобна неблагоприятна тенденция не е отчетена, уверил е колегите си вътрешният министър Цветанов. Проблем е и повишената активност на организираните мафиотски групи от Грузия, Армения, Източна Европа и Западните Балкани, които действат на територията на съюза, са отчели вътрешните министри на срещата. Според тях сухопътните граници трябва да бъдат премахнати не по-късно от 31 юли следващата година. За да влезе в сила решението, то обаче трябва да бъде одобрено от представителите на всички държави. Вариантът е компромисен – ако се приеме, и вълкът ще бъде сит, и агнето цяло. Но така е само в приказките.

Идващата 2012 г. отсега се очертава като доста тежка. Макар и подличък, единият път към спасението ни е коалиционното правителство в Холандия да падне, и разлютеният Герд Леерс да си отиде. Но истината е, че управляващите у нас трябва да се съсредочат, за да задоволят изискванията на Европейската комисия. И в следващите й два доклада най-сетне да чуем добра дума за постиженията в борбата с корупцията и организираната престъпност. Всичко друго са само напразни надежди…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст