Жан Пол Жаке: Европа трябва да предприеме спешни мерки, за да излезе от кризата

Migration Image

Европа може да излезе от кризата незабавно, като приложи спешни краткосрочни мерки. Това заяви пред репортер на в. Банкерь професор Жан Пол Жаке, преподавател по европейско право в университета Робер Шуман в Страсбург и Директор в Правната служба на Съвета на ЕС.

Има два варианта за спасяването на Европа – емитиране на еврооблигации или изкупуване на държавните дългове от Европейската централна банка, убеден е професор Жаке. Според него причината за текущата криза в Европа е,че има единна валута, но няма единна система за управление на Еврозоната. Германия се възпротиви на въвеждането на такава система, защото беше най-силният играч, пояснява още той. Но не трябва да се забравя,че ЕЦБ е изградена по модел на германската Бундесбанк и няма възможност за намеса, подобна на тази на Федералния резерв на САЩ. Американският дълг е по-висок , но САЩ започва да печата долари и се справя. Такова нещо Европа не може да направи, коментира професорът.

Не трябва да се забравя, че европейските лидери са под натиск на техните парламенти, от общественото мнение в страните им и най-вече от предстоящите избори , посочи още Жаке.

Според него икономическата криза ще се разраства и поради силната икономическа обвързаност между държавите. Представете си, че икономиката на САЩ се срине. Какво означава това за Китай, който е изкупил дълга на американците? Китайците просто ще затънат с Щатите, заяви Жаке. Освен това и европейската криза застрашава силно азиатския икономически гигант, поради зависимостта му от износа за ЕС. Това означава, че международната общност трябва да работи заедно. В противен случай кризата ще доведе до засилване на национализма, изолационизма и протекционизма. Може да се стигне дори до затваряне на границите, което означава провал на европейската идея и разпад на Съюза, предупреди професор Жаке.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст