Първокласният дълг отново на мода

Migration Image

Германските държавни ценни книжа отново дойдоха на мода. Съдбовната среща на лидерите на страните от Европейския съюз на 9 декември (на която всички с изключение на Великобритания се споразумяха да увеличат ресурса на европейския стабилизационен механизъм – ESM,и да създадат фискален пакт) не успя да възстанови доверието на инвеститорите. Просто защото в тези решения прозира намерението на Германия да наложи прословутата немска дисциплина, на основата на която, с помощта на допълнителен капитал от МВФ и от ESM , да се изгради една по-устойчива и стабилна финансова система. Европейската централна банка, в ролята си на кредитор от последна инстанция, остава встрани, не без подкрепата на Германия, която е против намесата на ЕЦБ за разрешаването на фискални проблеми. Поне засега не се предвижда и издаването на общи облигации. Липсата на категорични решения или по-скоро на мерки с бърз ефект върху ликвидността и доверието на пазарите остави смесени чувства у инвеститорите и те отново припознаха първокласните държавни ценни книжа като единствената правилна алтернатива. Немските облигации с 30 години срок до падежа достигнаха рекордно ниска доходност. Търсенето на сигурност качи цената на десетгодишния германски дълг и доходността му падна с десет базисни точки – до 1.93%, а от началото на месеца тя се е понижила с над 35 базисни точки.

На противоположния полюс се търгуваха облигациите на Италия. Министерството на финансите в Рим продаде петгодишни книжа за 3 млрд. евро при доходност от 6.47% – най-високото ниво от май 1997 г. насам. На Апенините предстои да бъде гласуван новият бюджетен план, предложен от кабинета на министър-председателя Марио Монти за мерки на стойност 30 млрд. евро. Приемането му е изключително важно заради предстоящите падежи на облигации за 53 млрд. евро през първото тримесечие на 2012 година. Планът включва ревизиране на пенсионната система, връщане на данъка върху недвижимите имоти за основно жилище, вдигане на някои акцизи, както и стимули за икономическия растеж.

Фондовите пазари се оцветиха в червено, немският борсов индекс DAX поевтиня до 5670 пункта. Щатският индекс Samp;P 500 също се обезцени значително и достигна до нива от 1210 пункта. В края на седмицата изненадващо добри данни за производителността в региона на Ню Йорк и драстичен спад в седмичните молби за помощи при безработица (които достигнаха тригодишно дъно), даващи признаци за оздравяване на пазара на труда отвъд Океана, върнаха настроението на борсите и водещите индекси успяха да възстановят част от загубите си.

Десетгодишните щатски държавни облигации се търгуваха при еднаква доходност до падежа с германските си аналози – 1.93 процента.

nbsp;

Коментарът не представлява препоръка за покупка или продажба на ценни книж

nbsp;

Владимир Нечев,

дилър, Инвестбанк АД

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст