Парите станаха като вестници

Migration Image

Обичайно още в първите работни на всяка година банките получават големи суми пари от падежи и лихвени плащания по притежавани от тях и от техните клиенти държавни ценни книжа, емитирани от правителството ни. За месец януари ще постъпят общо 300 млн. лв по сметките им в Българската народна банка. Сумата ще достигне 1 млрд. лв., ако се включат и 700-те млн. лв., предвидени за изплащане на пенсии и социални помощи. Разбира се, за да е пълна картинката, трябва да се споменат и преводите на месечния данък върху печалбата, ДДС и акцизи, които са общо около 800 млн. лв. и се насочват към хазната към средата на месеца.

За момента дилърите се радват на драстично подобрена ликвидност, която и без това беше повече от отлична и в предходните периоди и банките вече втора година не могат да намерят сигурно и доходоносно място за влагането им.

Индексът ЛЕОНИЯ, който безпристрастно отчита лихвите, при които се сключват еднодневните депозитни сделки на междубанковия паричен пазар, се понижи и вече е 0.21% на годишна база. От средата на месец октомври 2011 г. той беше замръзнал на нивото от 0.22% поради липсата на каквато и да е интрига на вътрешния междубанков паричен пазар. Стойността на основния лихвен процент вече трети пореден месец е 0.22%, защото средната стойност на индекса ЛЕОНИЯ в рамките на един календарен месец автоматично се приема за ОЛП и влиза в сила от началото на следващия.

Едноседмичните депозити се договаряха в диапазона от 0.25 до 0.3% на годишна база, а едномесечните в още по-широките граници от 0.5 до 0.8% годишно. Обемите останаха свити в рамките на 150 – 200 млн. лв. дневно, защото дилърите използват всяка възможност за покупка на евро и за влагането им на депозит, защото поне засега те все още се котират при малко по-високите 0.25% за овърнайт и 0.45% за едноседмичните сделки, а само месец по-рано те се търгуваха при двойно по-високи равнища – съответно 0.5% и 0.9% на годишна база. Поради създалата се вече свръхликвидност и в еврозоната очаквам през следващите дни лихвените проценти у нас да отстъпят още малко и отново да стигнат до нивата от около 0.15% по еднодневните левови междубанкови депозити, каквито имахме през предишната година.

Министерството на финансите най-вероятно ще се възползва (както неведнъж е правило) от така създалата се ситуация и ще пласира повече книжа от предварително обявеното в емисионния й календар за януари. Общо 170 млн. лв. се предвижда да се реализират на първичния пазар през първия месец на годината, при все че тогава правителството ще трябва да изплати общо 315 млн. лв. по падежи и лихви на ДЦК.

Първият предвиден за годината аукцион ще се проведе на 9 януари. Тогава за продажба са определени книжа с номинална стойност 50 млн. лв. от емисия с падеж през юли 2022 година. Върху номинала й ще се начисляват лихви от 5% на годишна база, които ще се изплащат на всеки шест месеца. Също така тя ще е от отворен тип и ще се преотваря впоследствие. Обикновено дългосрочните книжа привличат интереса на пенсионните фондове и на застрахователните дружества, които със сигурност ще вземат дейно участие и сега. Очаквам също така и много от банките да се включат в наддаването. Общо шест аукциона са предвидени до края на месец февруари. Програмата е обичайно наситена и привлича интереса на всички инвеститори в български държавен дълг.

Цената на глобалните ни облигации не мина през някакви сериозни корекции в сравнение с предишната седмица. При 105.5 евро за 100 номинал се търгуват книжата с падеж януари 2013 г., а им отговаря доходност от 2% на годишна база. Цената на емисията ни, деноминирана в долари, е 112.4 щ. долара за 100 номинал, или годишната й възвръщаемост е 3.85% годишно.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли, че след връщането си в Белия дом, Доналд Тръмп наистина ще прекрати войната в Украйна?

Подкаст