Изминаха две седмици от началото на годината, но инвеститорите все още не изглеждат особено привлечени от българските акции. Борсовата търговия продължава да се крепи на няколко по-големи сделки, като останалата част от пазара просто гледа мача отблизо. От ентусиазма на купувачите в края на годината няма и следа, макар че някои от тях видимо се дразнят от текущия спад в цените и правят всичко възможно да крепят някои акции, дори с цената на смехотворно ниски обеми. Но, както се казва, никой не е по-силен от пазара и рано или късно подобни хитрости се оказват абсолютно ненужни.
За последните четири борсови сесии водещият индекс SOFIX отчита минимално понижение от 0.19% при стойност от 313.79 пункта в четвъртък. На противоположния полюс бе представянето на широкия BGTR30, който отчита ръст от 1.44% за същия период. Още по-добре върви показателят, който следи представянето на компаниите, инвестиращи в недвижима собственост – стойността на седемте компонента на индекса се е повишила с 3.34% до 51.41 пункта.
На световните пазари, както и у нас, между другото, властва умереният оптимизъм, подкрепян от типичните за началото на годината очаквания за решение на дълговата криза и избягване на нова рецесия в САЩ и Европа. Дори страховете от твърдо приземяване в Китай вече не плашат инвеститорите. Все повече анализатори се обединяват около мнението, че най-лошото от кризата е минало и след крайно негативните сценарии, които плашеха пазарите миналата година, през тази едва ли би могло да се случи нещо, което да не е отразено в цените. В подобна теза има доста логика и, предполагам, трудно може да се посочи събитие, което да не е било коментирано, пресметнато и калкулирано от инвеститорите през последните пет-шест месеца. Ако към това прибавим и редица данни за чувствително редуциране на вложенията в акции от страна на индивидуалните играчи през 2011-а, бихме получили типична за пазарно дъно картина.
Единственият проблем в случая е, че това може да се окаже стара новина. Така би могло да се обясни например защо прогнозите на анализаторите за европейските и американските фондови пазари през 2012 г. са доста позитивни. Нещо повече – според анкета, проведена в края на декември сред инвестиращите на борсата във Франкфурт, над 75% от анкетираните очакват ръст за индекса DAX през следващите дванадесет месеца. Освен това, кажи-речи всяко интервю с професионалист, анкета или материал в специализирана медия, на което попадам напоследък, обръща внимание на негативните прогнози за годината като признак, че дъното е достигнато и оттук нататък може да става само по-добре. Наистина подобна връзка съществува, но тя предполага и крайно негативни нагласи сред инвеститорите. Последното обаче явно не е така и това поражда интересен парадокс – как така преобладаващите прогнози са негативни, след като явно всички смятат, че дъното е достигнато и ситуацията може само да се подобри?! Чии са тези негативни очаквания, ако всички имат точно обратната нагласа?
Х-мм. Вероятно скоро ще разберем.
Гено Тонев,
Портфолио мениджър
УД Юг Маркет фонд мениджмънт АД
nbsp;