Фондовият пазар налучква посоката

Migration Image

Изминаха две седмици от началото на годината, но инвеститорите все още не изглеждат особено привлечени от българските акции. Борсовата търговия продължава да се крепи на няколко по-големи сделки, като останалата част от пазара просто гледа мача отблизо. От ентусиазма на купувачите в края на годината няма и следа, макар че някои от тях видимо се дразнят от текущия спад в цените и правят всичко възможно да крепят някои акции, дори с цената на смехотворно ниски обеми. Но, както се казва, никой не е по-силен от пазара и рано или късно подобни хитрости се оказват абсолютно ненужни.

За последните четири борсови сесии водещият индекс SOFIX отчита минимално понижение от 0.19% при стойност от 313.79 пункта в четвъртък. На противоположния полюс бе представянето на широкия BGTR30, който отчита ръст от 1.44% за същия период. Още по-добре върви показателят, който следи представянето на компаниите, инвестиращи в недвижима собственост – стойността на седемте компонента на индекса се е повишила с 3.34% до 51.41 пункта.

На световните пазари, както и у нас, между другото, властва умереният оптимизъм, подкрепян от типичните за началото на годината очаквания за решение на дълговата криза и избягване на нова рецесия в САЩ и Европа. Дори страховете от твърдо приземяване в Китай вече не плашат инвеститорите. Все повече анализатори се обединяват около мнението, че най-лошото от кризата е минало и след крайно негативните сценарии, които плашеха пазарите миналата година, през тази едва ли би могло да се случи нещо, което да не е отразено в цените. В подобна теза има доста логика и, предполагам, трудно може да се посочи събитие, което да не е било коментирано, пресметнато и калкулирано от инвеститорите през последните пет-шест месеца. Ако към това прибавим и редица данни за чувствително редуциране на вложенията в акции от страна на индивидуалните играчи през 2011-а, бихме получили типична за пазарно дъно картина.

Единственият проблем в случая е, че това може да се окаже стара новина. Така би могло да се обясни например защо прогнозите на анализаторите за европейските и американските фондови пазари през 2012 г. са доста позитивни. Нещо повече – според анкета, проведена в края на декември сред инвестиращите на борсата във Франкфурт, над 75% от анкетираните очакват ръст за индекса DAX през следващите дванадесет месеца. Освен това, кажи-речи всяко интервю с професионалист, анкета или материал в специализирана медия, на което попадам напоследък, обръща внимание на негативните прогнози за годината като признак, че дъното е достигнато и оттук нататък може да става само по-добре. Наистина подобна връзка съществува, но тя предполага и крайно негативни нагласи сред инвеститорите. Последното обаче явно не е така и това поражда интересен парадокс – как така преобладаващите прогнози са негативни, след като явно всички смятат, че дъното е достигнато и ситуацията може само да се подобри?! Чии са тези негативни очаквания, ако всички имат точно обратната нагласа?

Х-мм. Вероятно скоро ще разберем.


Гено Тонев,

Портфолио мениджър

УД Юг Маркет фонд мениджмънт АД

nbsp;

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли, че след връщането си в Белия дом, Доналд Тръмп наистина ще прекрати войната в Украйна?

Подкаст