Изминалата седмица предложи лек обрат в събитията, с които бяхме свикнали през последните два месеца. В Европа вниманието ангажираха коментарите след срещата на борда на ЕЦБ, чийто основен резултат бе запазването на целевото лихвено равнище на Централната банка на същото равнище от 1 процент. Силно позитивно бяха приети думите на председателя на ЕЦБ Марио Драги, че според някои индикатори европейската икономика се стабилизира на ниски нива. Допълниха го добри данни за немския износ и за бизнес доверието във Франция.
Малката доза спокойствие бе усетена по-чувствително от периферните на еврозоната държави. Доходността по италианските държавни ценни книжа с двегодишен срок до падежа намаля с повече от 80 базисни точки – до 4.183%, докато централната банка на Ботуша успя да пласира на аукциони през седмицата книжа на обща стойност над 12 млрд. евро. В Испания доходността на двугодишните книжа спадна до най-ниските си равнища от март 2011 г. насам и достигна от 2.825%, намалявайки с над 80 базисни точки само през тази седмица. Силно позитивна бе седмицата и за Франция, чиято двугодишна доходност достигна 0.550%, най-ниското ниво от месец май 2010 г. насам, след изказване на ръководителя на отдела за държавни дългове на Фитч Рейтингс, Дейвид Райли, в което той заяви, че Франция не е кризисна държава.
Осезаемият спад на доходностите на книжата от периферните за еврозоната страни доведе до отлив на инвеститорите от сделки със смятаните за убежища по време на кризата книжа. Резултатите от тази ситуация бяха едва забележими при немските бундове, чиито цени дори отбелязаха лек ръст в сравнение с нивата от миналата седмица. Книжата с 10-годишен срок до падежа достигнаха 1 015.75 евро за 1000 евро номинал, което е ръст от 1.32 евро. Това може да бъде обяснено с незапомнената динамика, съпътствала търговията с дълговете на периферните държави през втората половина от седмицата и с крехкото доверие на инвеститорите към икономическото въстановяване на еврозоната.
И докато в Европа се прокрадваха позитивни инвеститорски настроения, САЩ се озоваха на другия полюс. Данните за търговските продажби през декември показаха по-нисък ръст на индикатора от очаквания, а негативният ефект бе допълнително усилен от силното нарастване на молбите за първоначални помощи при безработица, които достигнаха 399 000 броя при очаквани 375 000 броя. Тези факти накараха инвеститорите да потърсят сигурността на трежъритата, които за пореден път отбелязаха спад в доходността си. За книжата с 10-годишен срок до падежа тя достигнаха 0.231%, спадайки с 2.7 базисни точки.
nbsp;
Коментарът не представлява препоръка за покупка или продажба на ценни книжа.
Николай Ваньов,
брокер, Инвестбанк АД