Марио Драги е оптимист за еврото

Марио Драги

Убеден съм, че еврото ще е в по-добра форма през 2012-а, защото виждам напредък и по двата проблема, довели до сегашното положение – липсата на фискална дисциплина и на структурна реформа. Това заяви на пресконференция в Абу Даби на 19 януари управителят на Европейската централна банка Марио Драги, който бе в арабското емирство за участие в конференция на централните банкери. Редом с договореното през декември 2011-а фискално споразумение, което трябва да възстанови бюджетната дисциплина, Драги похвали и решението на ЕЦБ да наводни банковата система на общността с неограничено количество паричен ресурс, за да предотврати сериозна финансова криза. Банкерът посочи окуражителни резултати от тези мерки – някои междубанкови пазари се отварят отново и се получи драматичен спад на доходността на дълговите инструменти на много държави.

И акциите на европейските компании, и еврото поскъпнаха

nbsp;

на 18 януари заради подновените усилия на МВФ да разреши кризата на държавния дълг в еврозоната чрез увеличение на кредитния си капацитет с 500 млрд. щ. долара. Новината окуражи инвеститорите да загърбят сигурните вложения в германски дълг и да се огледат за активи с по-висок риск.

Еврото получи допълнителна подкрепа и котировката му се изкачи над 1.29 щ. долара след добрите резултати от аукционите на държавен дълг на Испания и Гърция и последвалия търг за дългосрочни френски облигации, въпреки че рейтингът й бе понижен на 13 януари от Стандард енд Пуърс от ААА на АА+.

Доверието на германските инвеститори

е скочило рязко през януари, което вдъхва надежди, че най-тежкият период от кризата на държавния дълг на еврозоната е отминал. Индексът, изчисляван от Центъра за европейски икономически проучвания в Манхайм ZEW, който отчита нагласите на местните анализатори и институционални инвеститори, се е повишил от минус 53.8 пункта през миналия месец на минус 21.6 през този. Ръстът от 32.2 точки е най-големият, откакто съществува индексът. ZEW започва да го изчислява преди две десетилетия.

Германското правителство намали прогнозата си за икономическия растеж на страната през тази година. БВП на най-голямото европейско стопанство ще се увеличи с 0.7% през 2012-а (вместо с прогнозирания през октомври 2011-а 1%), съобщи финансовото министерство на страната в годишния си доклад. Икономическият растеж ще е слаб през първото полугодие, след което ще се ускори. Главната причина ще е по-слабото търсене на германски експорт от Китай и от други азиатски държави, а те бяха най-активните потребители на немски стоки, както и на съседите от Европа, което ще ограничи до 2% ръста на износа през тази година (едва една четвърт от постигнатите през 2011-а 8.2 процента). Така вътрешното потребление ще остане основен двигател на растежа тук. Безработицата обаче ще се понижи до средно 6.8% през 2012-а срещу 7.1% през 2011-а. Частното потребление се очаква да нарасне с 1.2 процента.

Еврорегионът е на прага на рецесия, макар и техническа

заяви на 18 януари пред репортери в Люксембург премиерът на страната Жан-Клод Юнкер, който оглавява и групата на финансовите министри на общността. Той призова правителствата от еврозоната да намерят начини да стимулират стопанския растеж успоредно с провеждането на мерки за затягане на бюджетната дисциплина, за да не допуснат икономическа стагнация.

Евентуалната рецесия в еврорегиона заплашва да забави растежа и в развиващите се икономики, предупреди през седмицата Световната банка. Нейни експерти прогнозират спад на БВП на еврозоната с 0.3% през тази година и 2.5% ръст на световното стопанство.

Добрата новина е, че годишната инфлация в еврорегиона през миналия месец е била 2.7%, което ще даде възможност на ЕЦБ да оцени спокойно влиянието на двете поредни лихвени понижения с по 25 базови пункта през ноември и декември 2011-а, както и на рекордния размер на тригодишните заеми, които отпусна на кредиторите от общността.

У нас

междубанковият валутен пазар през седмицата беше активен. Среднодневно изтъргуваните обеми от валута достигнаха 2247 млн. евро (4395 млн. лева). Сделките в щатски долари заемаха 1.15% от купената и продадена валута.

nbsp;

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст