Увеличение на цената на тока ще има, но Държавната комисия за енергийно и водно регулиране няма да допусне да е повече от 7-8 на сто. Това съобщи пред журналисти нейният председател Ангел Семерджиев. Поскъпването ще се случи най-рано от 1 юли 2011 година. Според шефа на държавния регулатор страната ни е остров на евтина електроенергия спрямо цените в региона, а това не можело да продължи дълго време.
Преди седмица Семерджиев допусна, че токът може да поскъпне с до 10%, ако стачката в Мини Марица Изток продължи повече от месеца, в последствие след ден той заговори за 15-процентно увеличение. Като друга причина той посочи и нуждите на ВЕЦ-овете да купуват квоти за изхвърляне на въглероден двуокис, както и ръстът на скъпия ток от възобновяеми източници в потреблението. Освен това в края на миналата година НЕК поиска повишаване на цените на електоенергиоята с най-малко 4.5%, заради повишената от 1 януари цена на тока, изкупуван от топлофикациите.
След като протестът на миньорите беше прекратен в неделя, се очаква през следващата седмица да стане ясно какво е неговото отражение върху цената на тока, обясни още председателят на държавния регулатор. Според него със сигурност ще има загуби заради миньорската стачка, но поради бързото й приключване отражението й върху цената на тока ще е минимално и това няма да е определящ фактор за поскъпването на енергията. Така най-основателната причина за увеличението на електроенергията остава ангажиментът на ТЕЦ-овете да закупуват квоти за вредни емисии от началото на 2013 година.
Семерджиев посочи, че все още обаче не е ясно колко ще е повишението на цената на тока на едро и съответно колко ще е крайната цена за крайните потребители.
В края на февруари ще станат ясни какво са предложенията на електроразпределителните дружества ЕВН, ЧЕЗ и Е.ОН за повишаване на техните тарифи. Тогава е и срокът, в който по закон те трябва да внедат предложенията си в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.