Има три източника за осигуряване на средства от страна на общината за съфинансиране на новия проект за водния цикъл на Шумен или т.нар. ИСПА 2, съобщиха от общината след пресконференцията на заместник-кметът по финанси на община Шумен Александър Генчев. Изявлението му бе по повод коментари на общински съветници, че общината не е в състояние да тегли друг заем.
По този повод Генчев коментира трите възможни източника за осигуряване на средствата в размер на 4 млн. лв. за дофинансиране на новия голям воден проект, който е на стойност 84 млн. лв. и ще се финансира от Оперативна програма Околна среда.
Първият източник е безлихвен заем от Министерството на финансите. Вторият е общата изравнителна субсидия, която общината получава от държавата всяка година в размер на 2.8 милиона. Третият източник е фонд ФЛАГ. Към него може да се пристъпи, когато е реализирана обществената поръчка и е сключен договор с изпълнителя, което реално може да стане в края на тази година, когато в този договор ще има конкретни суми и цифри, коментира Генчев.
Генчев коментира и четвърти източник – средства биха могли да се осигурят и от продажба на общински земи и сгради, което не е изключено. Ако това се случи, веднага ще се заделят средства във фонд Резервен, които ще помагат едновременно и за плащане на облигационния заем, и за евентуалните разходи по този нов воден проект, който ще реши на 100% проблемите на ВиК-мрежата в Шумен, както и довършването на разширението на пречиствателната станция за отпадни води, каза Генчев.
Финансистът коментира и хода на обществената поръчка и възможностите за изплащане на заема през следващите три години. Очаква се договорът за началото на проекта да бъде подписан до края на февруари или началото на март. Проектът е за 84 млн. лв., от които 72 млн. лв. са строително-монтажните работи, които ще са обект на обществена поръчка. При реализирането на този конкурс, се очаква цената да падне 84 млн. лева. Нашата част е около 4 млн. лева. Изплащането на тези средства трябва да се разположат в следващите три години. След подписването на договора, ще тече процедура по обществена поръчка. Тя трае два и половина месеца. Подобна обществена поръчка с такава стойност, със сигурност ще бъде обжалвана. Процедурата по обжалването ще се проточи до края на годината, т.е. средства, нужни за съфинансиране на този проект, ще са нужни едва в началото на 2013 година.
Какъв подход ще избере ръководството на общината, тепърва предстои да разсъждаваме, но съм убеден, че този проект е важен за Шумен, в инфраструктурата ще влязат сериозни европейски средства и не бива да го отхвърляме с лека ръка и несериозни изявления, приключи Генчев.