Българското национално радио (БНР), срещано и като Радио София, е национален автономен информационен и културен институт според Закона за радиото и телевизията, обнародван на 10 септември 1996 година.
Първите радиопредавания в България са осъществени още през 1929 г., когато група инженери, начело с техника Георги Вълков построяват 60-ватов радиопредавател в Инженерната работилница в София.
На 25 януари през 1935 г. Цар Борис III подписва Указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. На 18 юни 1935 г. за първи главен ръководител на Радио София е назначен Панайот Тодоров Христов, известен с псевдонима Сирак Скитник – поет, художник и театрален критик. В началото на 1936 г. са инсталирани три антени, с характерната ромбоидна форма, доставени от унгарската фирма Стандарт за радиоизлъчване на средни вълни. Антените са разположени край село Вакарел – за Радио София, край село Могила – за Радио Стара Загора, и край разклона за Шумен mdash; за Радио Варна. На 21 май 1936 г. трите радиостанции едновременно започват да излъчват като част от първата българска национална радиомрежа с равнопоставени радиопрограмни служби в София, Варна и Стара Загора.
През 1938 г. започва строежа на нова страда на Радио София на булевард Драган Цанков № 4, в тогавашната вилна зона на София. Основния строеж е завършен през 1941 г., след което, германската фирма Telefunken оборудва новия радиодом с най-модерни за времето си технологиии. Новите студиа, открити през 1942 г. са сочени като най-модерни на Балканите. Също през 1942 г. сигналът на службата Точно време от Астрономическата обсерватория започва да се излъчва по Радио София. През зимата на 1943ndash;1944 г. по време на англо-американските бомбардировки над София, бомба пада и събаря задната част на първо студио. Радиото е евакуирано в училището на софийското село Нови хан. Екипът на Радио Варна също е евакуиран mdash; в близкото село Игнатиево.
Въпреки появилата се конкуренция от много частни радиостанции, програмите на националното радио продължават да са лидери по слушаемост в цялата страна. През 1998 г. започва излъчване на БНР на живо по интернет. Сред приоритетите на настоящото ръководство на БНР е да се извърши необходимото технологично обновление, за да се подобри качеството на излъчваните програми