България е страна, която в момента може да влезе в еврозонатаrdquo;, заяви в пленарна зала съпредседателят на Синята коалиция Иван Костов по време на обсъждането на фискалния пакт на ЕС. Той бе категоричен, че зоната на еврото трябва да се отвори за страните, които са източник на стабилност и не пораждат проблеми. С това Костов даде зелена светлина на пакта и обяви, че Синята коалицияrdquo; ще подкрепи и ще гласува за Договора за стабилност и координация. Виждаме, че има гаранция, че няма да има финансови задължения и ангажименти и няма да има хармонизация на данъчната политикаrdquo;, подчерта още лидерът на ДСБ. По думите му, било най-важно през следващите години България да стигн до средното ниво на развитие на европейските страни. Според депутатът ще е полезно България да стане наблюдател.
Костов подчерта, че договорът сам по себе си обаче няма да реши въпросите с дълговата криза.
От своя страна съпредседателят на Синята коалиция коментира, че страната трябва да запази ниските данъци и да не приема на никаква цена условията за икономическа координация в Европейския съюз.
Присъединяването на България към Европейския пакт за финансова стабилност не води до финансови задължения за страната ни и гарантира самостоятелна данъчна политика, увери външният министър Николай Младенов.
Депутатът от Коалиция за България Румен Овчаров контрира, че не може с лека ръка да се присъединяваме към нещо и то на принципа почти. Почти влизане няма, аргументира се той. Според него договорът за финасова стабилност не решава дълговата криза в Европа, не възстановява икономическия растеж, не предлага мерки срещу безработицата. Не е ясно как страните, които доведоха до кризата, ще поемат своята отговорност. Този договор не е безобиден за България. Той е свързан с директни финансови ангажименти за страната ни от момента ни влизането ни в еврозоната. Ние ще трябва да си поемем своята роляrdquo;, каза Румен Овчаров.
Председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова побърза да отговори на нападките, като обясни, че същността на договора включва засилване на фискалната дисциплина и засилване на общата икономическа политика и координация между страните-членки в Европейския съюз. Дълговите проблеми на страните от Еврозоната оказват влияние и на страните извън зоната, включително и на България. Страната ни провежда разумна фискална политика, посочи Стоянова. Тя призова депутатите да подкрепят Договора за стабилност, с което страната ще покаже политическия си ангажимент.
Обсъждането на пакта идва два дни, след като в сряда депутатите от парламентарните комисии по бюджет, по външна политика, по европейски въпроси на съвместно заседание, приеха предложението, с което Народното събрание дава съгласие за участие на правителството на България в преговорите по фискалния пакт на ЕС. В решението беше записано, че България не трябва да поема финансови задължения за присъединяването към пакта за финансова стабилност, както и че няма да съобразява икономическата си политика с тази на страните от еврозоната.