МВР не отговаря за язовирите и тяхното състояние. Няма как да се бори с престъпността и същевременно да се заеме с отговорността за водоемите. МВР обаче трябва да реагира адекватно при вече налично бедствие и това беше направено по отношение на случилото се в село Бисер. Това заявиnbsp;вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов в сутрешния блок на БТВ. Тойnbsp;подчерта, че трябва да се работи за превенцията на подобни бедствия, а за това е нужен централизиран подход и да се знае кой каква отговорност носи.
bdquo;Отговорността на местната власт в случая е огромна. От над 600 опасни язовири, само 78 са на държавата, повечето се стопанисват от общините или частни лица. Естествено, трябва да се търсят общите усилия за превенцияrdquo;, каза още Цветанов. Той потвърди появилите се публикации, че много микроязовири се използват от престъпни лица за пране на пари. Конкретно издание посочи сред престъпниците с такава дейност и Стефан Бонев-Сако, който през последните години беше арестуван неведнъж по обвинения за организиране на наркобанда. bdquo;Сако в момента е задържан и ще си понесе отговорността. Но мога да кажа със сигурност, че много микроязовири се използват и за такава дейност, да се изпират пари, но в този случй не мога да потвърдя категорично информацията на ваши колегиrdquo;, добави вътрешният министър.
Цветанов коментира и доклада на Брюксел. Реформите в разследващите органи продължават,заяви министърът. Той добави, че няма как те да станат с магическа пръчка. Според него работата на МВР се подобрява и това личи от факта, че са намаляли тежките престъпления и върнатите досъдебни производства от прокуратурата за доразследване.
На въпрос дали скандалът му със съдиите може да е допринесъл за критичната оценка на Еврокомисията, министърът бе категоричен, че темата се преекспонира.bdquo;Пак ще повторя, когато един съдия е забавил присъдите на над 50 дела с повече от 3 години и не се е мотивирал, имаме реален проблем за съдебната система. Когато този човек е наказан професионално, той трябва да приеме, че има професионална слабост или е проявил небрежност. За мен е важно да се защитят жертвите на престъпността. Не може да са минали 5-6 години от края на едно дело и да няма присъда, а после по-горната инстанция да се произнесе, че е минала давносттаrdquo;, каза още Цветанов.
.