Диков маха климатиците от сградите в София

Migration Image

Нова общинска наредба, която забранява климатиците по фасадите на сградите в София, подготвя главният архитект на столицата Петър Диков. Това обяви самият той на брифинг , на който бе представен проект за подобряване на градската среда. Предстои документът да бъде внесен за гласуване в Столичния общински съвет до лятото. Обмисля се и въвеждането на гратисен период за премахването на климатиците от гражданите, но все още не може да се посочи какви ще са сроковете, обясни Диков. Идеята на главния архитект е всяка сграда да има обща климатична система или ако има отделни климатици, те да не са видими от улицата. Диков даде като пример германския град Щутгарт, в който има изискване климатиците да не се виждат и да не шумят на съседите.

Той обясни, че ще се започне първо с премахването климатиците от сградите общинска и държавна собственост, за да се даде пример на гражданите. Така сега от сградата на столичното направление Архитектура и градоустройство в центъра на София е започнало премахването на инсталациите, като се очаква то да завърши до април. По думите на Диков на тяхно място ще бъде монтирана обща климатична инсталация в сградата за 240 хил. лв., като средствата са осигурени от бюджета на ldquo;Архитектура и градоустройствоrdquo;.

В същата наредба ще бъде записано, че ще бъдат събаряни остъклените балкони, ако не отговраят на въпросни Интегриран план за градско възстановяване и развитие на София. Столичната община стартира пореден съмнителен проект, финансиран с евросредства. Бенефициент по тях е общината, а с парите от Брюксел се предвижда в случая да бъде изготвен Интегриран план за градско възстановяване и развитие на София. Той има за цел да подобри облика на столицата, икономическата му жизненост и да бъде bdquo;арбитър през следващия програмен период на ЕС кои проекти ще бъдат одобрени, обясни още главният архитект на столицата.

Средствата за Плана са отпуснати по Оперативна програма Регионално развитие и възлизат на 960.7 хил. лв., като 48 хил. лв. от тях са съфинансиране от Столична община. След конкурс за изпълнител на проекта е избрано Обединение София XXI.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст