Гръцкото правителство започва днес изпълнението на списъка с реформи,наложени от международните кредитори, за да отпуснат спасителния пакет от 130 милиарда евро, който бе одобрен във вторник, съобщава Файненшъл таймс.
Строгите изисквания и ограниченото време се отразяват на липсата на доверие между Гърция и т.нар.тройка кредитори – Европейската комисия, Европейската централна банка и Международният валутен фонд, особено след като страната се провали в изпълняването на условията по предишния спасителен пакет договорен две години по-рано.
Последните изисквания включват десетки мерки, които южната ни съседка трябва да осъществи преди отпускането на пакета. Това означава приемане на законодателство, което да либерализира професиите и уволняване на данъчни служители, които не се представят добре, затягане на антикорупционните мерки и подготвяне на поне две големи държавни компании за продажба през юни.
Атина има деветдневен срок, за да изпълни тези изисквания, както и няколко други непопулярни мерки, за да получи спасителния транш и да избегне фалита през следващите месеци, който може да доведе до излизането на страната от общата валута и сътресения в цялата Еврозона.
Сделката за спасителния транш, която бе договорена от финансовите министри след 13-часови разговори, включва по-големи загуби от очакваните за частните инвеститори и по-ниски лихви за заемите на Еврозоната за Гърция.