Мерки за стабилизиране на пазара на суровото мляко предприема Министерството на земеделието. за целта се създава работна група за изготвяне на проектонаредба за качеството на млечните продукти и тяхното етикетиране.
Българската агенция по безопасност на храните засилва проверките на млекопреработвателните предприятия, които имат оборудване за производство на продукти с растителни мазнини, както и на складовете, които търгуват с растителни мазнини, влагани в храни. Ще се проверят и всички млекопреработвателни предприятия от Първа категория за изкупуване и преработване на мляко, което не отговаря на категорията им.
Разпоредена е проверка къде се насочва неотговарящото мляко, което се доставя в мандри първа категория, които имат регистрирани сборни млекосъбирателни пунктове за доставка на отговарящо и неотговарящо мляко.
Разширяват се проверките от страна на Техническия инспекторат на Разплащателната агенция, като се включат физически проверки на етапа на транспортирането на млякото, включително и в междинните млекосъбирателни пунктове, както и проверки на изхода не фермите и входа на мандрите за количеството краве мляко, което се изкупува.
Тенденция за намаляване на изкупната цена на кравето мляко се наблюдава и в Европейския съюз като тя започна от декември 2011 г. и е с 1.2 % спад в сравнение с месец ноември.
В Унгария среднопретеглената изкупна цена на суровото краве мляко през 2011 година е била 57,40 лв. за 100 кг., през същата година в България тя е била 63,92 лева за 100 кг. Като се добавят и транспортни разходи и печалба за унгарските прекупвачи, цената от 30 лв. за 100 кг. унгарско мляко, не отговаря на ситуацията на пазара на мляко. Същевременно, България като държава-членка на ЕС не може да ограничи или забрани вътреобщностната търговията със суровини и храни.