Министърът на икономиката и енергетиката Делян Добрев заминава за Москва, за да обсъди с руската страна бъдещето на АЕЦ Белене. Това стана ясно след дългоочаквания телефонен разговор на премиера Бойко Борисов с руския му колега Владимир Путин, в който българският министър-председател трябваше да съобщи решението си за АЕЦ Белене.
Според прессекретаря на Путин Дмитрий Песков, цитиран от агенция Новости, в телефонния разговор двамата премиери са обсъдили актуални въпроси, свързани с двустранното търговско-икономическо сътрудничество. Подробно се спряха на двустранните, както и на международните проекти в сферата на енергетиката, каза той. Путин и Борисов се договориха в скоро време министърът на енергетиката на България с делегация да посети Москва за осъществяване на контакти с руските партньори и подробно обсъждане на всички актуални въпроси..
В края на март изтича поредното удължаване на договора за строежа на АЕЦ Белене. Руската страна иска ясен отговор от нас за бъдещето на проекта. Миналата седмица енергийният министър Делян Добрев заяви, че най-вероятно ще ни е нужно удължаване на срока.
Последната позиция пък на Борисов по строежа на централата е, че ако не намерим голям европейски или американски инвеститор да диверсифицираме този проект, страната ни няма да участва в него.
Площадка Белене е утвърдена за изграждане на втора АЕЦ у нас с Постановление № 9 от 20 март 1981 г. на Министерския съвет. С решение от декември същата година площадката за изграждане на АЕЦ Белене е отчуждена и предадена на Министерството на енергетиката. В края на 1980 г. и началото на 1981 г. Енергопроект – София изготвя документация за Инженерно усвояване и подготовка на площадката за строителство. В съответствие с работните проекти усвояването на площадката започва в началото на 1982 година.
Полагането на основите на бъдещата електроцентрала през 1987 г. по проект на Атоменергопроект – Киев и Енергопроект – София, предвиждащ изграждането на четири блока WWER-1000/V 320. В периода 1988 – 1990 г. са изпълнени около 40% от дейностите по изграждането на първи блок и е доставено 80% от основното оборудване. През 1990 г. обаче проектът е замразен, а на площадката се извършват единствено консервационни работи.