Янош Адер беше избран днес за президент на Унгария, съобщават световните агенции. Евродепутатът получи подкрепата на 262 депутати при гласуването в 386-местния арламент.
Юрист по образование, Янош Адер е смятан за доверен човек на Виктор Орбан.
Избирането на 52-годишния Адер за държавен глава не будеше съмнение, тъй като беше издигнат от управляваща дясноцентристка коалиция, а тя разполага с квалифицирано мнозинство от две трети в законодателния орган.
Депутатите от крайнодясната партия Йоббик гласуваха против тази кандидатура, а социалистите и еколозите предпочетоха да не участват в избора. Според тях кандидатът на управляващата коалиция, който е член на консервативната партия Фидес на премиера Виктор Орбан, не може да представлява единството на унгарската нация, както повелява конституцията.
Новият президент на Унгария положи клетва днес, но ще встъпи официално в длъжност на 10 май.
Янош Адер беше номирин от унгарския премиер Виктор Орбан. Това стана, след като предишният държавен глава Пал Шмит бе принуден да подаде оставка в началото на април заради скандала за преписване на пасажи в докторската си дисертация от българския спортен специалист Николай Георгиев.
Янош Адер е бил председател на унгарския парламент.
nbsp;
nbsp;












