Службата за финансови проверки в Гърция (нещо като Данъчна полиция според справка на БАНКЕРЪ) постави в средата на май начало на сътрудничество със съответните български власти. Те ще предоставят данни за фирми, които притежават автомобилите си с български регистрационни номера за проверка в Гърция, съобщава newsbg.eu.
Информацията беше потвърдена специално за БАНКЕРЪ от Националната агенция за приходите у нас.
В рамките на Европейския съюз има добре отработен механизъм за подобно сътрудничество, каза Росен Бъчваров, говорител на НАП. Той обясни, че подобна регистрация не е забранена и с нищо не нарушава нито местното, нито общностното право, но е в прерогативите на гръцките власти да поискат да затегнат контрола. В резултат на кризата данъчното облагане в Гърция се вдигна рязко, застраховките също са доста по-скъпи от България, така че поведението на част от гръцкия бизнес, особено от Северна Гърция, е повече от обяснимо и икономически рационално, добави Бъчваров.
Поискани са данни относно икономическата дейност на фирмите, които някои граждани нарочно учредяват у нас с единствената цел да притежават един или повече луксозни автомобили. В случай че регистрираната в България фирма няма реален предмет на дейност, тоест няма приходи от реална дружествена дейност, но същевременно притежава луксозен автомобил, тогава е налице нарушаване на гръцкото митническо законодателство за нелегалната търговия с всички законови последици за лицата, които карат тези автомобили. Според Службата за финансови проверки (СДОЕ) притежанието и ползването на един автомобил с български регистрационни табели от гръцки данъкоплатец е причина за данъчна проверка.
Присъединяването на България към Европейския съюз улесни хората, които поискаха да заобиколят гръцкото данъчно законодателство, тъй като ползите са огромни. Все повече са луксозните автомобили, карани в Гърция с български табелки, отървавайки по този начин високите данъци, такси, извънредни вноски и доказване на произход на пари. Тази практика, която вече е мода в Гърция, се опитва да прекрати СДОЕ. Учредяването на фирма в България, както знаем, е лесна процедура, тъй като се изискват само няколкостотин евро и дружествен капитал, който може да бъде само 1 евро. Подобна услуга може да се извърши само за ден срещу минимално заплащане и носи множество ползи относно данъчните задължения в Гърция. Освен луксозните все повече са и товарните автомобили и автобусите с български регистрационни номера в Гърция.
Кризата в Гърция предизвика не само поставянето на български регистрационни номера на скъпите джипове на гръцки собственици, нито само преместването на транспортни фирми в България, но доведе и до разцъфтяване на явлението емиграция на гърци, движещи се по ръба на закона в спазването на данъчните им задължения. Причината за тази миграция както на съвестни, така и на не толкова съвестни фирми е проста и се концентрира в различията в данъчните ставки, тъй като в Гърция фирмите усещат двойна данъчна тежест в сравнение с България. По-високото данъчно облагане не се отнася само до фирмите, но и до облагането на физически лица, тъй като в Гърция е възможно ставката да достигне и до 45%, докато в България е 10 процента. Същевременно България има още куп други предимства като например ниските осигуровки, достъпните цени за закупуване на земя и улеснението при учредяването на фирми, което освен всичко друго се превръща и в убежище за хората, решили да укрият доходи.
Концепцията на плана е изключително проста и се осъществява свободно. Така хората, които нямат сериозни инвестиционни цели, учредяват фиктивни фирми за прикритие в България, които са изцяло законни, като ежедневно прекосяват границата, вършейки работата си и сделките си в Гърция. Преносът на капитали, ако се осъществява чрез банки, не привлича вниманието на властите. Повечето гръцки граждани се възползват от отсъствието на контрол или недостатъчните проверки от страна на местните данъчни власти и в случай че бъдат заловени в данъчна измама, се възползват от огромната разлика между данъчната система в Гърция и в България и предпочитат да внесат съответните глоби. Цялата тази история е добила размерите на индустрия, тъй като от класическите консултантски фирми, които от доста години помагаха на гръцките инвеститори, отправящи се към Балканите, сега се премина към специализирани счетоводни офиси и фирми за обслужване на хората, които не искат да плащат високи данъци. Счетоводни и консултантски фирми от Гърция учредяват или вече имат клонове в България точно за да подпомагат в тези сходни дейности сънародниците си.
Голяма част от емиграционното бягство на гръцки фирми в България през последните 18 месеца не е защото искат да осъществяват инвестиции, а защото търсят по-леко данъчно облагане. Според статистическите данни за първите шест месеца на 2011 г. осемстотин гръцки фирми са преместили дейността си в България, а общо над 2000 гръцки фирми са подали данъчни декларации в България през 2010 година.
Другата страна на монетата, от която се възползват гърците, са параметрите на законодателството за държави с преференциален данъчен режим като България. Държава с преференциален данъчен режим се счита онази, в която физическото или юридическото лице или дружество подлежи на данък върху печалбите или приходите или капитала, който е равен или по-нисък от 60 на сто от данъчния коефициент, който би дължало според разпоредбите на гръцкото данъчно законодателство, ако е бил жител или е имал седалище или е поддържал постоянна стопанска дейност в Гърция. Това означава, че държава с преференциален данъчен режим е онази, която има данъчен коефициент за юридическо лице под 14.4% за 2010 г., или под 12% за 2011 г. и нататък. България влиза в тази група и затова фирмите (напр. във връзката между основната гръцка и дъщерната българска фирма), за да им бъдат приспаднати разходи, трябва да докажат, че те се отнасят до реални и обичайни сделки и нямат за цел пренасянето на капитали или приходи с цел данъчни измами или укриване на данъци. Всъщност законодателят иска от данъчно задълженото лице да докаже реалността на сделките си, нещо, което невинаги е ясно и особено при фирми, предоставящи услуги, даже е проблемно.