ГЕРБ иска старият ВСС да избере нов главен прокурор

Главният прокурор Борис Велчев скоро може да се раздели с поста си.

Неочаквана промяна: новият главен прокурор да бъде избран от сегашния Висш съдебен съвет(ВСС), предложи ГЕРБ. В две поредни заседания в четвъртък и петък парламентарната правна комисия обсъди гласувания вече на първо четене законопроект за избор на съвета. Тук управляващите изненадаха депутатите с една поправка, внесена от Красимир Ципов. С нея се иска промяна на сроковете за избор на кандидати за председатели на Върховния касационен съд, на Върховния административен съд и на главен прокурор.

Според сегашното правило процедурата се открива от ВСС не по-рано от два месеца и не по-късно от месец преди изтичането на мандата. Ципов предлага началото на изборната процедура да бъде изтеглено назад във времето – не по-рано от шест месеца и не по-късно от три месеца преди изтичането на мандата. Мандатът на Велчев изтича на 19 февруари 2013 г. и ако поправката бъде въведена, приемникът му може спокойно да бъде избран преди изтичането на мандата на ВСС в началото на октомври. Депутатите от БСП веднага скочиха с подозрението, че текстът е предложен преднамерено: за да се изтегли напред изборът на главен прокурор и той да бъде гласуван от сегашния ВСС. Ципов обаче твърди, че идеята му е единствено да има повече време за обсъждане на кандидатурите за трите най-важни позиции в съдебната система.

Упорството, с което управляващите отказват да въведат пряк избор на членовете на следващия ВСС, пък предизвика поредната остра реакция от Брюксел. В четвъртък говорителят на Европейската комисия Марк Грей заяви категорично, че не приема доводите на правосъдния министър Диана Ковачева, според която това не можело да стане сега заради невъзможност да бъде създаден навреме софтуер за електронно гласуване. Нашият анализ е, че е и желателно, и възможно да се въведат преки избори на принципа един човек – един глас още за предстоящото подновяване на ВСС през тази есен. В това отношение нашата позиция не се е променила и ние се надяваме, че българските власти ще възприемат този подход, заяви Грей.

Твърдият тон на Брюксел обаче не смути депутатите от правната комисия – без изобщо да споменат изявлението на Марк Грей, още същия ден те одобриха за втори път проекта на кабинета, според който изборът ще става на делегатски събрания. Ковачева пък продължи да шикалкави с витиевати обяснения, че Марк Грей бил заблуден и че нямаме разминавания с Еврокомисията. Според нея кабинетът много искал да въведе прекия избор, но вече нямало време.

В петък Ковачева успя да разсмее всички и с твърдението си, че държавата едва сега узнала за промяната в мерките за неотклонение на осъдените и изчезнали Братя Галеви от парична гаранция в подписка. Това станала още през декември 2010 г. с определение на Кюстендилския окръжен съд, което е официален съдебен акт по делото, а то винаги е на разположение на прокуратурата. Внесената преди това от Пламен Галев и Ангел Христов сума от 100 хил. лв. им била върната, а Ковачева сега дава вид на изненадана, че държавата не може да усвои парите.

nbsp;

nbsp;

nbsp;

nbsp;

nbsp;

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст