Нови преговори по иранската ядрена програма в Москва

Migration Image

Започна нов кръг от преговори по атомната програма на Иран в руската столица. В тях ще участват шестте ядрени сили – САЩ, Китай, Русия, Великобритания, Франция, Германия и представители на Техеран .

Страните от Шесторката искат Иран да ограничи обогатяването на уран, което може да се използва както за ядрено гориво, така и за изработване на ядрени бойни глави. Техеран заявява, че ядрената му програма е с изцяло мирни цели.

По-рано този месец Международната агенция по атомна енергия (МААЕ) съобщи, че преговорите с Иран са завършили без резултат.

Лидерът на ислямската република Махмуд Ахмадинеджад заяви, че страната му е готова да предприеме bdquo;позитивни стъпкиrdquo; на преговорите в Москва. Той допълни, че Иран е готов да се откаже от обогатяването на уран до 20 процента, ако получи от големите световни сили гаранция, че ще му доставят ядреното гориво, от което се нуждае за реакторите си.

Очаква се шестте сили да повторят исканията си за прекратяване на обогатяването на уран, да бъдат съкратени запасите от гориво с 20 процента чистота и да бъдат затворени ядрените съоръженията близо до град Квом. В замяна на това страните-членки на Съвета за сигурност на ООН и Германия са готови да предложат подкрепа реализиране на мерките за ядрена сигурност.

Иран обаче настоява Западът да отмени наложените санкциите, като петролното ембарго от ЕС и мерките на САЩ срещу централната банка на Техеран. Освен това ислямската република иска да се признае на страната правото да обогатява уран.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

С оглед на по-високите цени по българското Черноморие, къде ще избере да почивате това лято?

Подкаст