БТ холдинг събира акциите си

Тютюнът носи големи печалби

Булгартабак холдинг АД продължава да събира акциите на дребните акционери в трите си основни дружества – Благоевград БТ АД, София БТ АД и Плевен БТ АД.

На 9 август чрез три сделки компанията майка е закупила 130 хил. броя акции (4.81%) от капитала на благоевградската си фабрика при цена от 45 лв. за дял. В резултат на това

дяловото й участие в Благоевград БТ достигна 90.05%

В случая Булгартабак холдинг има право да направи търгово предложение към останалите акционери. Това трябва да стане в срок от 14 дни или компанията ще трябва да намали дела си под 90%, казва Законът за публично предлагане на ценни книжа.

В момента 98% от книжата с право на глас на Благоевград БТ са концентрирани в портфейлите на 61 фирми акционери, а група от 1565 физически лица държат останалите 2% от капитала на най-голямата ни цигарена фабрика. Тя приключи второто тримесечие на годината с печалба от 8.609 млн. лв. и е с 83.44 на сто по-голяма, отколкото през първото полугодие. Общите приходи на дружеството пък са с 34.38% повече.

Булгартабак холдинг вече приключи с тази процедура в тютюнопреработвателната фабрика в Плевен. Компанията е изкупила общо 34 387 броя акции от капитала на дъщерното си дружество

Плевен-Булгартабак АД

с което увеличава дяловото си участие на 417 371 дяла, или до 98.17% от книжата с право на глас. Търговата цена бе 22.80 лв. за акция.

Сделките са в резултат на отправеното търгово предложение до останалите акционери в тютюнопреработвателната фабрика. Те са регистрирани в Централен депозитар на 30 юли и 1 август, съобщиха от тютюневия холдинг. Целта на компанията майка е да свали Плевен-Булгартабак от търговия на БФБ-София, но плевенската фирма ще продължи дейността си.

Сделките по търговото предложение започнаха на 26 юни и приключиха на 26 юли, като общо шест фирми и 179 индивидуални акционери са участвали в тях.

Придобиването на повече от 95% от акциите прави възможно отписването на дружеството от публичния регистър, като всички книжа, които не са собственост на холдинга, автоматично ще станат негови, а акционерите ще получат съответната сума пари. По този начин делът на холдинга ще получи 100% от капитала на Плевен-Булгартабак.

Тютюнопреработвателното дружество в Плевен увеличава печалбата за периода януари-юни 2012 г. до 3.19 млн. лв., докато през първото полугодие на миналата година тя е била 1.46 млн. лева.

Раздвижване в дяловите участия ще има и в

София БТ

nbsp;

През борсата мина сделка за 8.6% от капитала на софийската фабрика (на 2 август), без да е ясно все още кой е продал и кой е придобил тези акции. В края на юни Булгартабак холдинг е мажоритарен собственик в дружеството с дял от 78.22 процента. Според междинния доклад за дейността на цигарената фабрика чуждестранното участие в дружеството е 10.21%, а British American Tobacco държи точно 8.6% от акциите. Останалите книжа са собственост на дребни инвеститори.

Печалбата на София БТ расте и през второто тримесечие на годината. В края на юни тя е 10.552 млн. лева. Силният ръст на приходите се дължи на продажбите на продукция през периода. Но и общите приходи от дейността са с 57.21% повече.

Финансовото състояние на Благоевград БТ, на тютюневия холдинг, а и на другите две дружества се подобри значително през тази година. И това се наблюдава от края на 2011 г., когато Булгартабак холдинг беше приватизиран от австрийската офшорка БТ Инвест ГМБХ, която е част от руската VTB Capital. Явно новият собственик успява да изстиска всички възможности за печалби от своята инвестиция.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли идеята за въвеждане на по-висок данък върху второ и всяко следващо жилище?

Подкаст