За всички българи 2011 г. беше трудна. Тя премина под знака на финансовата криза, растящите цени, забавените заплати и високите сметки за парно, ток и вода. Наред с всички тези трудности през 2011г. в нашата страна се случиха значими събития – вече имаме първата завършена магистрала, проведохме президентски избори и след цяло десетилетие имаме нов и млад президент. И все пак през изминалата година имаше трудности – това беше година на протести, на подслушване, на взривове, на недоверие към управляващите ни. И на фона на тази мрачна картина Бойко Борисов вземаше участие със своите изказвания по наболелите проблеми на всички българи. И в крайна сметка какво ни каза Бойко Борисов? Оказва се, че за нашия министър-председател най-важното си остава строенето на магистрали: Мойта работа е да строя. Тези 20 години тухла върху тухла не е сложена. Един камък не е пренесен.. От казаното става ясно, че негова водеща цел е изграждането на магистрали: Желание имам да видя България с магистрали, зали, метро. Според Борисов най-важното е да бъде изградена инфраструктурата. Ако има метро и магистрали, задръстванията ще намалеят, а в същото време гражданите ще пътуват много по-бързо. Инвестицията ще се възвърне, тъй като хората ще пътуват по-бързо по сигурни пътища и в модерни мотриси. И в крайна сметка България има първата и най-бързо построена магистрала. Тя е официално открита на 15 май 2011г. и свързва София с град Перник.
Наред със строенето на магистрали премина и годината, в която се водеха мъчителни реформи. Трябваше да се реже там, където може. Наред с това се поставяше и въпросът за АЕЦ Белене. На този въпрос Борисов беше лаконичен: Ще строим Белене, как няма да строим. Поставили сме две условия – да не даваме пари и 51% държавност. Новата електроцентрала трябва да реши проблемите на страната с електроенергията, така че да бъде обезпечена консумацията от страна на българите и наред с това да няма проблеми с износа на ток, за да не остават хиляди хора на тъмно и студено. Наред с проблемите, свързани с енергийната независимост, страната беше разтърсвана от протести. Искаха се пари, без да има откъде да бъдат взети. Всичко това беше причина за острата реакция от страна на Борисов:За кое протестират? Че правим магистрали, детски градини, че градим България, че всеки ден това, което правим, е факт? Искат да ни върнат във времето – да се бият по улиците, а държавата да е в състоянието, в което я взех. Какво повече да направим? Ако това си желае народът, това да направи. Най-остра беше реакцията на българите по отношение на пенсионната реформа, когато хиляди хора от цяла България се събраха на протест в София. Исканията им бяха да не се вдига пенсионната възраст от 01. 01.2012г. Хората настояваха да се прояви разбиране към всички онези, които през януари навършват нужната възраст и вече имат необходимите документи за пенсиониране. В така създалото се положение се намеси президентът Първанов, който отмени взетото решение, с което предизвика острата реакция на Борисов: Погледнато реално – и президентът Първанов трябваше да ни благодари, че ние от 1 януари вдигаме пенсионната възраст. И ако един ден той стане премиер, каквито са му амбициите, няма лошо, той трябва да го направи. Сиреч ние и на него му свършваме мръсната работа. Наред с протестите и строежа на магистрали държавата продължаваше да се бори с финансовата криза.
През 2011г. видяхме тежкото финансово положение, в което изпадна Гърция, а в нашата държава всички ни уверяват, че страната ни има гарантирана финансова стабилност. Именно в резултатните промени се изразяваше и задоволството на Борисов: Трябва да ви кажа, че ние сме горди с това, че от последната статистика, освен, че и Мудис вдигна кредитния рейтинг на България, ние сме втори по големина на малък външен дълг и шести по нисък дефицит, зад нас е и Германия включително.. Наред с това страната продължава да е относително стабилна:Докато на нас ни дават стабилна перспектива, на другите държави им свалят рейтинга. Това е поредната мъка за опозицията. От мен да запомните винаги е по-добре да го вдигаш, отколкото да ти пада рейтинга. Бойко Борисов не остава безразличен към световната финансова нестабилност: Закъсалите държави, които търсят помощи, ако приведат пенсиите и заплатите такива, каквито са в България, веднага ще излязат от дефицита. В крайна сметка борбата с кризата продължава, строежите на метрото и магистралите са в своята последна фаза. Поне за момента е намерено решение за пенсионната реформа, а България има нов президент, който трябва да се докаже и да оправдае подкрепата, която народът му е гласувал. Дали ни се вярва, или не, през 2011г. Бойко Борисов ни каза много истини, които на нас не ни се иска да приемем. Реформите са неизбежни, пътят, който трябва да извървим, е труден, но в крайна сметка мерките трябва да се вземат навреме, за да не се повтаря така познатият гръцки сценарий. *Цитатите са част от медийните изяви на Бойко Борисов през 2011г. (б.а)
Анита Николова
nbsp;
Вестник Банкеръ дава възможност на всеки, който иска да изкаже своето мнение и позиция, да го направи в нашия сайт. Изпращайте материали по темите, които ви вълнуват.
Текстовете в тази рубрика се публикуват без никаква редакторска намеса.
Не се публикуват текстове, които съдържат нецензурни изрази, нападки или обидикъм отделни личности или към различни социални групи.